19 Haziran 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara24°C

TAŞKESTİ’DE FINDIĞA TAM DESTEK

Fındık alanlarının yoğun olarak bulunduğu Mudurnu’nun Taşkesti Beldesinde fındık üreticilerinin "Alan Bazlı Fındık Desteklemeleri" hakkında bilgilendirilmeleri ve eksiklerini tamamlayarak müracaatlarını sağlamak için bir toplantı yapıldı.

Taşkesti’de fındığa tam destek

30 Mart 2015 Pazartesi 15:44

Haber Merkezi

Mudurnu ve Göynük İlçe Müdürleriyle beraber teknik elemanlar ve çiftçilerin katıldığı toplantıda sunumlar eşliğinde açıklamalarda bulunan İl Müdür Yardımcısı Nuri Erikli, yeni Uygulama Tebliğinin henüz yayımlanmadığını, ancak Mudurnu ve Göynük ilçelerinde ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan çiftçilerin, ÇKS kayıtlarını ve güncellemelerini 30 Haziran tarihine kadar yaptırmaları gerektiğini belirtti. Alan bazlı fındık desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerin, ayrıca fındık bahçelerini kayıt ettirmelerini ve fındık üretici belgesi almak üzere fındık beyannamesini doldurarak İlçe Müdürlüklerine müracaat etmelerini istedi.

BOLU ÜRETİME İZİN VERİLEN İLLER ARASINA ALINDI

Ruhsatsız fındık bahçelerini sökerek alternatif ürüne geçenlere yapılmakta olan "Telafi Edici Ödeme Desteği" ve diğer detayların görüşülerek soruların cevaplanmasının ardından Fındık Hastalık ve Zararlıları hakkında ayrıca bir sunum daha yapıldı. Bölgede oldukça büyük zarar yapan "Fındık Kozalak Akarı"nın sebep olduğu ve yöre çiftçisinin "Fındık Gülü" olarak adlandırdığı kozalakların elle toplanmasının mücadele için oldukça önemli olduğunu belirten Erikli, ilimizin fındık üretimine izin verilen iller arasına alınmasının oldukça sevindirici olduğunu ve bölgeye ekonomik yönden çok büyük katkı sağlayacağını söyledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.