24 Mayıs 2019
  • Bolu18°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara22°C

MHP’DE İDDİALAR AYYUKA ÇIKIYOR

MHP’de yaşanan istifa depreminin ardından ilk açıklamalar geldi. Partinin aday adaylarından Hasan Dinç’in ifadeleri, 30 Mart 2015 tarihli ‘MHP’de deprem’ başlığıyla verdiğimiz haberde yer alan iddiaları ayyuka çıkardı.

MHP’de iddialar ayyuka çıkıyor

31 Mart 2015 Salı 16:55

Haber: Özge ELÇİ

MHP’de dün yaşanan istifa krizinin ardından ilk açıklama Hasan Dinç’ten geldi. Geçtiğimiz haftalarda aday adaylığını açıklayan ve seçim turları kapsamında Bolu merkez de dahil olmak üzere tüm ilçeleri dolaşan Dinç, 2 aday adayının daha Genel Merkez’e dilekçe vererek istifa ettiklerini belirtti.

‘KOLEKTİF BİR HAREKET DEĞİL’

Dinç, MHP İl Başkanı, Merkez İlçe Başkanı ve bazı yöneticilerin taraflı olduklarını ifade etti. Dinç, isim vermeden MHP Bolu Milletvekili Aday Adayı Şükrü Gülez’i işaret ederek bu yöneticilerin Gülez’den yana bir tavır sergilendiklerini belirtti.

‘EŞİTLİK TAAHHÜTLERİ VERİLMİŞTİ ‘

Dinç, istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti; “3 aday adayının adaylıklarını geri çekmelerinin aynı güne rastlaması, bu hareketin kolektif bir hareket olduğu anlamına gelmemelidir. Bu hareket, tamamen bireysel bir harekettir. Her aday adayının, adaylığını geri çekmesinin gerekçeleri kendilerinde saklıdır. Bu nedenle benim yaptığım açıklama, tamamen benim gerekçelerim olup diğer aday adaylarını bağlamamaktadır.

Kamuoyuyla sıkça paylaştığım gibi benim aday adaylığım, parti il yönetimince oluşturulan bir komisyonun teklifiyle gerçekleşmiş, aday adayları arasında adil olacakları, eşit mesafede kalacakları vaat ve taaahhütleriyle gerçekleşmiştir. Ben 14 Mart günü parti genel merkezine resmen müracaat etmiş, 18 Mart günü de aday adaylığımı parti il binasında düzenlediğimiz basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşmıştım. O günden itibaren, başta Bolu merkez ilçe olmak üzere diğer 8 ilçemizi ziyaret etmek üzere parti teşkilatlarımıza adaylık durumumu ve 7  Haziran seçimleriyle ilgili düşüncelerimi görüşüp paylaştım.

‘BİR ADAY ADAYINA KARŞI AYRICALIKLI DAVRANIŞLAR GİDEREK ARTTI’

Bu arada parti İl Başkanı olmak üzere bazı parti yöneticilerimizin aday adaylarından birine karşı eşitlik taahhütlerini izhar eden davranışlarına bizzat şahit oldum. Bu durumu kendileriyle görüştüm. Davranışlarının doğru olmadığını kendileriyle paylaştım. Aday adaylarından birine karşı ayrıcalıklı davranışlar giderek arttı. İl Başkanı ve Merkez İlçe Başkanı, işi aday adayını beraberce ilçelere taşımaya kadar götürdüler. Daha sonra bu durum, İl Başkanı Yardımcılarıyla devam etti. Eşit olmayan bir adaylık yarışında sağlıklı bir sonuç çıkmayacağını anlamış olmam nedeniyle aday adaylığından çekilme kararı aldım. Bu kararımı, partimizin başkanlık divanı üyelerinden ilgililerle paylaştım.

 

‘GENEL MERKEZE GİDEREK ANLATTIM’

Gerekçelerimi kendilerine detaylı bir şekilde anlattım. 30 Mart günü yazdığım dilekçeyle aday adaylığından çekildiğimi parti genel mrkezine ilettim. Bu hareket, kurumsal bir varlık olarak MHP’ye değil, MHP adına bazı yöneticilerin yanlışlarınadır. MHP’ye olan gönül bağım artarak devam edecek, uğruna kurşun yiyerek gazisi olduğum bu partiye hizmetlerim ve bağlılığım aralıksız sürecektir.”

YILMAZ: KAMU GÖREVİNE DÖNECEĞİM İÇİN AÇIKLAMA YAPAMAM

İstifasıyla ilgili görüştüğümüz  bir diğer aday adayı Fikret Yılmaz ise istifasını doğrularken istifa nedenlerine ilişkin bir açıklama yapmadı. Yılmaz, “İstifa ettiğim doğrudur. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ndeki memurluk görevime geri döneceğim için açıklama yapmam doğru değildir” dedi.

Bir diğer aday adayı Ferhat Bağcı ise konuyla ilgili bir açıklama yapmazken istifa ettiği iddia ediliyor. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar