25 Mart 2019
  • Bolu-3°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara-2°C

ERCOŞKUN’DAN ‘GÜVENLİK ZAAFİYETİ’NE YANIT

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Çağlayan Adliyesi’nde bir savcının ölümüyle sonuçlanan rehine krizi ve bir gün sonra Ak Parti Kartal ilçe teşkilatına yapılan silahlı saldırıyı değerlendirdi.

Ercoşkun’dan ‘güvenlik zaafiyeti’ne yanıt

01 Nisan 2015 Çarşamba 21:32

Haber: Özge Elçi

Milletvekili Ercoşkun, Berkin Elvan dosyasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın iki terörist tarafından Çağlayan Adliyesi’nde rehin alındığı ve hayatını kaybettiği olayla, bir gün sonra Ak Parti Kartal ilçe teşkilatına yapılan silahlı saldırının aynı güçler tarafından organize edildiğini ifade etti.

‘SADECE BERKİN ELVAN OLAYINI AYDINLATMAK DEĞİL’

Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Kiraz’a yönelik yapılan saldırının birçok açıdan değerlendirilebileceğini söyleyen Ercoşkun, “Ama bu alçakça saldırıyı hep birlikte kınamamız lazım. Bu kınamayı, bir taraftan bu saldırının hedeflerini de düşünerek gerçekleştirmek lazım. Çünkü, bu saldırının tek hedefi sadece, söylendiği gibi Berkin Elvan’ın olayını aydınlatma amacı taşımadığı çok açık bir şekilde ortadadır” diye konuştu.

‘DEĞERLENDİRMELER AMA VEYA FAKAT OLMADAN YAPILMALI’

Saldırıdaki maksadın Türkiye’deki birçok hassas noktaya temas edip, toplumu kaosa ve karmaşaya sevk etmek olduğunu ifade eden Milletvekili Ercoşkun, “Dolayısıyla tüm değerlendirmeleri ‘ama’ veya ‘fakat’ olmadan gerçekleştirmek lazım. Ne olursa olsun, kim tarafından yapılırsa yapılsın, şiddetle ve nefretle kınayıp, bundan sonraki süreçte de tekrar etmemesi anlamında toplumsal olarak üzerine vazife düşen her kurumun ya da şahsın hareketlerine dikkat etmesi lazım” şeklinde konuştu.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Bu saldırıdaki güvenlik zaafiyetleriyle ilgili eleştirileri yanıtlayan Ercoşkun,

“Olup bittikten sonra eleştirmek kolay. Geçtiğimiz süreçte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılacak çalışmalar esnasında da, Batı ülkelerine mevcut haline baktığımız zaman krize karşı alınan tedbirlerin TBMM’de gerçekleştirdiğimiz halde ne diktatörlüğümüz kaldı ne insan hakları konusunda ihlaller kaldı. Aslına baktığmızda tüm çağdaş ülkelerin aldığı tedbirlerin Türkiye’de de alındığında maksadını aşan birçok değerlendirme gerçekleşti. Tedbirlerin zaafiyeti hakkında eleştiride bulunanlar olabilir; ama sonuçta olan oldu. Bundan sonra alınacak  tedbirlerin de hep birlikte değerlendirilmesi lazım. Sonuçta bu konu, bir gruba, bir zümreye yönelik değerlendirilecek bir konu değil. Toplumun tamamını ilgilendiren bir konu” dedi.

KARTAL İLÇE TEŞKİLATINA SALDIRI

Bu saldırıdan bir gün sonra Ak Parti Kartal İlçe teşkilatına yapılan saldırının da aynı hedefte olduğunun altını çizen Ercoşkun, “Maşa olarak kullanılan insanlar ya da gruplar olabilir; ama bu organizasyonun bir dış güç tarafından yapılmaya çalışıldığını ve uzun vadede neyin hedeflendiğini herkesin bilmesi gerekir.

Halkımız, bu süreçte iç ve dış mihraklar tarafından hazırlanan provokasyonlara alet olmayacaktır. Ülkemizin yakaladığı bu huzurunun bozulmaması için tüm siyasi çevrelerin söylemlerine dikkat etmeleri ve sağduyulu davranmalarına gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar