18 Ağustos 2019
  • Bolu14°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara16°C

BÜYÜK ORGANİZASYON BAŞLIYOR

03-04-05 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Etkinlik kapsamında 6 ülkeden 400 aşçı Bolu’ya gelerek hünerlerini sergileyecek.

Büyük organizasyon başlıyor

02 Nisan 2015 Perşembe 15:27

Haber Merkezi

1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri kapsamında 6 farklı ülkeden Bolu’ya gelecek 400 aşçı, 13 kategoride yarışacak ve hünerlerini sergileyecek.

Dev etkinlik ile ilgili bir basın açıklaması düzenleyen Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü İmarethane Sosyal Tesisleri’nde gazeteciler ile bir araya geldi. Toplantıya, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği (YEPAD) Başkan Yardımcısı İsmail Bulut, YEPAD Genel Sekreteri Sadullah Önal da katıldı.

BOLU VE İLÇELER DE ADINDAN BAHSETTİRECEK

Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Dünya Şefler Birliği (WACS), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği’nin (YEPAD)  ortaklaşa düzenlediği 1.Uluslararası Bolu Mutfak Günleri ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz; “Türkiye’de aşçılık deyince Bolu’nun akla geldiğini hepimiz biliyoruz. Türkiye’nin neresinde bir önemli lokantaya veya otele gidersek orasının mutfağı Bolululardan sorulur. Bu tarihi bir geçmişe sahip şu an Dünya’da da birçok yerde aşçılarımızı gururla izliyoruz. Bu vesile ile Dünyaca ünlü aşçılar Bolu’da buluşuyor. Bolu aşçılıkla öne çıkması gereken illerden bir tanesi. Mengen aşçılık festivali ile ismini duyurmaya çalışıyor. İnşallah Bolu, Mengen, Yeniçağa bu bölge önümüzdeki dönem içerisinde isminden oldukça bahsettirecek. Zaten sorumlu ve zorunludur da” dedi.

6 ÜLKEDEN TOPLAM 400 AŞÇI KATILACAK

Yılmaz, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Şu an Uluslararası Bolu Mutfak Günleri başlıyor. 03-04-05 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri kapsamında 6 farklı ülkeden Bolumuza gelecek 400 aşçı gelecek. Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Dünya Şefler Birliği (WACS), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği’nin (YEPAD)  ortaklaşa düzenlediği programda, aralarında Almanya, Fransa ve Slovenya’nın olduğu toplam 19 ülkeden ünlü şefler, Türkiye’de görev yapan beş yıldızlı otel şefleri ve gastronomi dünyasının tanınmış simaları jüri üyesi olarak yer alacak”

JÜRİDE DÜNYA ŞEFLER BİRLİĞİ AFRİKA BAŞKANI GUGLER OLACAK

Açıklamasında yarışma yer alacak kategorilerinden de bahseden Yılmaz; “Jüri Başkanlığını Dünya Şefler Birliği Afrika Başkanı Thomas Andreas Gugler'in yapacağı yarışmaya 6 ülkeden 400 aşçı katılacak ve 13 ayrı kategoride yarışacak. Profesyonel şeflerden aşçılık öğrencilerine kadar geniş bir katılım yelpazesi olan yarışma kapsamında yarışmacılar, Orijinal Osmanlı Mutfağı,  Uzakdoğu Mutfağı, Bireysel Engelliler, Dekoratif ürünler, Yılın Altın Türk Şefi, Canlı Performans Meze Yarışması, Restoran Tatlı Tabağı, Siyah Kutu kategorilerinde yarışacaklar. Ayrıca öğrencilere özel Canlı Performans Yemek Yarışmaları da düzenlenecek” diye konuştu.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.