23 Şubat 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara2°C

KAMPÜSTEKİ İSYAN MERKEZE TAŞTI

AİBÜ Gölköy Kampüsü’nde hafta ortasında yapılan ulaşım eylemi, şehir merkezinde devam etti. Öğrenciler, otobüslerle ilgili talepleri için caddede yaklaşık 500 imza topladılar.

Kampüsteki isyan merkeze taştı

03 Nisan 2015 Cuma 20:30

Haber: Özge Elçi

Öğlen saatlerinde İzzet Baysal Caddesi’ne stant açan öğrenciler, otobüslere yapılan zamların geri alınması, seferlerin artırılması gibi taleplerle imza kampanyası yaptılar. Akşam saat 17:00’a kadar yaklaşık 500 imza toplayan öğrenciler, daha sonra İzzet Baysal Anıtı önünde basın açıklaması yaptılar. Öğrencilere KESK’e bağlı sendikalar da destek verdi.

‘OTOBÜSLER AZALDI, ZAM GELDİ’

Öğrenciler, yaptıkları açıklamada “Otobüs sayılarının hem az olması hem de fiziki olarak otobüslerin çok küçük olması nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek “Azalan koltuk sayılarıyla araçların yarıdan daha fazla ayakta yolcu alma kapasitesi artmış, kalabalık duraklara boş araç göndermek yerine duraklardan nefes bile alacak yer kalmayana kadar dolrurulan araçlarla, halk ve öğrenciler güvensiz taşımaya mahkum edilmişlerdir. Sınavların da başlamasıyla üniversite öğrencilerinin daha da mağdur olacağı günlerin gelecek olması, bizi zor günlerin beklediğini gösteriyor” denildi.

TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİLER

Öğrenciler, taleplerini şu ifadelerle dile getirdiler; “Merkezden, E-5 ‘ten, Sümerden, Tokiden ve üniversiteye ulaşan bütün güzergahlardaki araçların sayıları arttırılsın ve kalkış zamanları sıklaştırlsın. Diş Hekimliği, Tıp Fakültesi, İlahiyat ve Mühendisliğe özel seferler yapılsın. Ara duraklarda bekleyen öğrenciler için ek araç gönderilsin. Merkez E-5 araçları ara durakları geçmesin. Kampüse çıkan araçlar, öğrencilerin dolmasını beklemeden hareket etsin. Ayakta yolcu almak makul sayılara çekilsin. Engelliler için ayrılan  koltuklar amacına uygun kullanılsın. Kampüs içi ulaşım (ring) ücretsiz olsun. Bolu kart dolum merkezlerinin sayıları artırılsın, yapılan zamlar derhal geri çekilsin.”

PANKARTLAR DİKKAT ÇEKTİ

Sık sık slogan atan öğrencilerin ellerinde taşıdıkları pankartlar da dikkat çekti. “Gelmeyen otobüs yapmışlar, olmuş” “Bolu kart saat başı bahane, rant şahane” “zamı yaptında seferden ne istedin, kısayı verdin de uzunu neden sevmedin, e be abüsünün hiç mi öğrenci olmadın. Zam yapma demiyorum, yap ama hobi olarak yap” “Ne ben de şans var ne Asmalı’da durak”  yazılı pankartlar, herkesin ilgisini çekti. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar