23 Eylül 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara13°C

KANSERE KARŞI 7 MADDEYE DİKKAT!

İl Sağlık Müdürü Mahmut Arık, 1-7 Nisan Kanser haftası nedeniyle önemli bilgiler verdi. Arık, kanserin erken belirtisi olarak 7 maddeye dikkat çekti.

Kansere karşı 7 maddeye dikkat!

03 Nisan 2015 Cuma 21:35

Haber Merkezi

Kanserin hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemi olduğunu vurgulayan Halk Sağlığı Müdürü Dr Mahmut Arık, kanser vakalarının yüzde 90 oranında çevresel, yüzde 10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluştuğunu söyleyerek, Çevresel faktörler arasında tütün ürünlerinin kullanımının, sağlıksız beslenme ve obesitenin, alkol ve enfeksiyonların  ilk sıralarda yer aldığını belirti. Kanserin ortaya çıkışının önlenebildiğinin, taramalarla erken tespit edilebildiğinin ve erken teşhis ile tedavinin yaşam kalitesine ve süresine olumlu etki yaptığının altını çizen Dr. Arık, ‘Kanserle mücadelede korunmanın önemi artmaktadır’ dedi.

‘ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR’

Mahmut Arık, bireylerin kanser konusunda bilinçlendirilmelerinin kanserin kontrolünde önemli rol oynadığını vurgulayarak Dünya Sağlık Örgütü’nün kanserin erken belirtisi olarak kabul ettiği yedi uyarı işaretine dikkat çekti.

İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarında değişmeler, Kapanmayan yaralar

Anormal ve beklenmedik kanama, akıntı, Memede ve vücudun başka bir yerinde kitle, Hazımsızlık ve yutma güçlüğü, İnatçı öksürük, Siğil ve benlerde değişme.

Bu belirtilerden birini 15 gün süre ile kendisinde hisseden kişinin hemen bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini söyleyen Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Arık, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde ücretsiz yapılan kanser tarama programları ile erken dönemde kanser vakalarının tespit edilebildiğini, bunun yanı sıra eğitim yoluyla halkın bilinçlenmesi, kanserden korunma ve kanserin önlenmesi ile tarama programları da uygulayan KETEM'lerin (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) kanserle mücadele de katkılarının oldukça büyük olduğunu ve  Bolu KETEM’in eğitimli personeli ve teknolojik donanımı ile hizmet vermeye devam ettiğini belirterek; “erken teşhisin bu kadar önemli olduğu bir hastalık için zaman kaybetmeye değmez, korkuyla yaşanmaz!” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.