22 Şubat 2019
  • Bolu10°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara11°C

MUDURNU VE GÖYNÜK’E MÜJDE

Yıkılmaya yüz tutmuş olan asırlık tarihi binalar Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOKİ ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle yeniden hayat buluyor. Göynük ve Mudurnu ilçelerimiz için destekler çok cazip.

Mudurnu ve Göynük’e müjde

06 Nisan 2015 Pazartesi 17:02

Haber; Gönül OLUTÜRK

Foto; Beyhan BAYRAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2005 yılında TOKİ destekli başlattığı proje ve uygulama yardımlarıyla yeniden inşa edilerek turizme kazandırılıyor. Son 10 yılda 111 tarihi yapıya proje yardımı, 41 yapıya da uygulama yardımı olmak üzere toplamda 2 milyon 170 bin TL’lik desteğin sağlandığı restorasyon çalışmaları sonucu yeniden hayat bulan binalar bir yandan yeni yuvalara ev sahipliği yaparken, diğer yandan da turizm alanında konaklama tesisi ve restoran olarak hizmet veriyor.

Kültür Bakanlığı hibesi ve TOKİ kredileriyle yeniden hayat bulan tarihi binalara Batı Karadeniz Kalkınma Ajansıda destek veriyor. Atıl durumdaki bir binasına destek alan Şükrü Sümmeoğlu, “Bu binayı bundan 100 yıla yakın bir süre önce dedem kendi elleriyle yapmış. Sonrasında kullanımsızlık nedeniyle konak yıkılma aşamasına gelmişti. Restore etmeye karar verdik ve başvurumuzu yaptık. Başvurumuzun ardından Hibe ve özellikle kredi destekleriyle binayı aslına uygun şekilde yeniden inşa ettik. Şu an 12 yatak kapasitesi ile turizm alanında hizmet veriyoruz. Konuklarımızı tarihle iç içe ağırlamanın onurunu yaşıyoruz. Gelen konuklarımız tarihle iç içe olmaktan büyük mutluluk duyuyorlar” dedi.

Desteklerin merkez noktası olan Bolu Kültür ve Turizm Müdürlüğü ise çok fazla tarihi yapısı bulunan Göynük ve Mudurnu ilçelerinde kalan tarihi yapıların restore edilerek turizme kazandırılmasından önemli rol üstlenebilecek. Vatandaşları Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOKİ ve kalkınma ajanslarının sağladığı avantajlardan faydalanmaya davet eden yetkililer, “Vatandaşlara müdürlük olarak her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Tarihi evi olan vatandaşları 2015 yılı desteklemelerinin son başvuru tarihi olan 30 Nisan’a kadar müdürlüğe bekliyoruz” şeklinde konuştular.

mu1.jpgmu3.jpgmu2.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.