26 Nisan 2019
  • Bolu15°C
  • İstanbul17°C
  • Ankara17°C

17 BELEDİYE ABANT’TA BULUŞTU

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nin ‘Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi İle İlgili Teşvikler’ konulu paneli Bolu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Abant’ta başladı.

17 Belediye Abant’ta buluştu

07 Nisan 2015 Salı 14:06

Haber Merkezi

İçlerinde Bolu Belediyesi’nin de yer aldığı 17 Belediyenin katılımı ile kurulan Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Bolu’da toplandı. ‘Jeotermal Kaynakların Değerlendirilmesi İle İlgili Teşvikler’ konulu panel için bir araya gelen birlik üyelerine, Bolu Belediyesi ev sahipliği yaptı.

JEOTERMAL KAYNAKLARINI SUNMAK DA ÖNEMLİ

Abant Palace Otel’de gerçekleştirilen panelde ilk olarak Bolu’nun tanıtım filmi izlendi. Tanıtım filminin ardından konuşan Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; “Jeotermal kaynaklar hepimiz için en önemli kaynaklardan birisi ve bu kaynakları vatandaşlarımıza sunabilmekte öncelikle biz belediye başkanlarının görevlerinden birisi. Yasal olarak belki sorumluluk başkalarına ait ama asıl sorumluluk seçilmiş yerel yöneticiler olarak bizlere ait diye düşünüyorum. O açıdan birliğimiz jeotermal konusunda, aramıza katılan 17 belediyemizle birlikte daha güçlü bir şekilde sizlere yol gösteren, bilgilendiren ve sizleri bir araya getiren bir yapı olarak yoluna devam ediyor ve etmeye de devam edecek. Bu tür birliktelikleri ve toplantıları farklı illerimizin jeotermal kaynaklarını ve tesislerini görmek açısından büyük bir şans olarak görüyoruz ve bu sebeple bizlere ev sahipliği yapan Bolu Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Tabi Bolu Belediyecilik konusunda da çok öne çıkan bir şehrimiz ve üç dönemdir Alaaddin Ağabey gerçekten Bolu’da büyük bir değişim ve dönüşümü gerçekleştirdi. Onun bu çalışmalarından bizlerin de alacağı çok şeyler olduğunu düşünüyorum. Ben tekrar bu toplantımızın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Başkanımız Alaaddin Yılmaz olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

BOLU TURİZMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Birlik Başkanı Yaşar Bahçeci’den sonra kürsüye çıkan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise hedeflerinin Bolu’yu dünyada yaşanabilir kentler arasında ilk ona sokmak olduğunu belirterek; “Öncelikle bu toplantımızın jeotermal çalışma yapan bütün belediyelerimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sizleri burada ağırlamaktan büyük onur duyuyor ve hoş geldiniz diyorum. Allah bize çok güzel bir doğa vermiş ve bize de böyle güzel bir doğada belediye başkanlığı yapmayı nasip etmiş. Bolu’da 140 kadar gölümüz var ve her yıl sayısını giderek artırıyoruz. En son Abant’ın 7 katı büyüklükte bir Seben Gölü yaptık ve bu gölü neden yaptınız diye sorarsanız; daha önce Düzce ile Bolu beraberdi ve Akçakoca’da bize bağlıydı. Düzce bizden ayrılıp il olunca Akçakoca oraya bağlandı ve denizle bağlantımız kesildi. Biz de bu sebeple denizle bağlantımız kesilmesin diye Seben Gölü’nü yaptık. Böyle devasa bir göle de kavuşmuş olduk. Allah doğal güzellikleri verirken Bolumuza biraz cömert davranmış. Takriben 2 saatlik bir yolculukla İstanbul ve 1 saatlik bir yolculukla Ankara’ya ulaşabiliyorsunuz. Şunu da söyleyebilirim ki 3 saatlik bir oto yolculuğuyla da Türkiye nüfusunun üçte birine ulaşabiliyorsunuz. Böyle muhteşem bir konumda Bolu. Tabi bu kadar güzel bir şehirde bizde hedefimizi koyduk. Şehrimiz turizm, spor ve üniversite kenti olacak. Sanayi konusunda çok seçici davranıyoruz ki zaten o konuda da iyi durumdayız. Arçelik’in fırın fabrikası Bolu’da ve bu fabrika Avrupa’nın en büyüğü dünyanın da ikinci büyük fabrikasıdır. Bolu’muz ayrıca tavuk ve hindi üretiminde de tek başına Türkiye’nin ihtiyacının üçte birini üretmektedir. Nüfus çok az olduğu için bu üretimler sayesinde de Türkiye’de fert başına milli hasılanın en yüksek olduğu il olarak da algılanabiliyor. Böyle güzel bir il ve güzel bir coğrafyada yaşıyoruz ve bu sebeple Bolu’ya biz ‘Tabiatın Kalbi Bolu’ diyoruz ve burada da üçüncü dönemdir belediye başkanlığını ben yürütüyorum. İddialı olarak şunu ifade etmek istiyorum ki, Bolu zaten Türkiye’de yaşanılabilir kentler arasında zaten ilk 10 içerisinde bir kent ama neden dünyada ilk 10 arasında olmasın. İnşallah bunu başaracağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, panele katılanlara Bolu ile ilgili bir sunum yaptı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.