18 Ağustos 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara20°C

BİR KÖYÜN FERYADI

Göynük’ün Bulanık Köyü halkı, köylerinde bulunan tek mezarlığın bir kısmının satışa çıkartıldığını ve içinde musalla taşının da bulunduğu bir bölümün satışla ellerinden alınacağını söyleyerek çarpıcı iddialarda bulundular.

Bir köyün feryadı

08 Nisan 2015 Çarşamba 20:39

Haber: Özge ELÇİ

Göynük’ün Bulanık Köyü halkı, gazetemize yaptıkları yazılı açıklamada, köy mezarlığının bir kısmının satışa çıkarıldığını söyleyerek bu duruma tepki gösterdiler.

‘BU ALAN KÜMES İÇİN SATIŞA ÇIKARTILDI’

Köy sakinleri, Bulanık Köyü Halkı olarak yaptıkları yazılı açıklamada köyün, Kumarcılar, Orta ve Beyciler olmak üzere üç mahalleden oluştuğunu, bu 3 mahallenin mezarlıklarının bir olduğunu ve mezarlığın doğu kısmında cenaze namazlarının kılındığı bir musalla taşı olduğunu ifade ettiler.

Açıklamada, musalla taşının da içinde bulunduğu, Hazine’ye ait 12 dönüm taşınmazın, Mehmet Akmeşe isimli bir vatandaşın isteği doğrultusunda satışa çıkarılmasına karar verildiği ifade edildi. Köy halkı, konuyu duydukları anda Göynük Kaymakamlığına bir yazı yazarak itiraz ettiklerini ve satış ilanının ertelendiğini, dosyanın da Defterdarlık’a gönderildiğini belirttiler.

‘KURUMLARDAN GÖRÜŞ ALINDI MI?’

Köy halkı, açıklamada taşınmazın satışına karar verilmeden önce kurumlarda görüş istenmesi zorunluluğu olduğunu ifade ederek şu soruları yönelttiler;

“Satışa çıkarılan taşınmaz tarıma elverişli olmayıp, köyün ortak kullanım alandırı. Hayvancılık yönünden de değerlendirildiğinde araziye tek çıkış kapısıdır. İlçe Tarım Müdürlüğü görüşünde bu durumu değerlendirmiş midir? Tabu kaydından çalılık ve makilik yazıldığı halde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yeşil alanı yok etme pahasına izin vermiş midir?

‘VALİLİĞE ŞİKAYET DİLEKÇESİ VERDİK, MUHTAR SONRADAN İTİRAZI GERİ ÇEKTİ’

Mezarlıklar, kültürel değerlerimizdir. Mezarlığın batısında ve bitişik nizam olan 114 ada 6 parsel de aynı zamanda cenaze namazları kılınmaktadır. Satışa çıkarılması halinde Mehmet Akmeşe’nin burayı aldığında 12 dönüm alanı boş bırakmayacağı, kümes yapacağı duyumları alınmakta, kümes yapıldığında kümesin fanları çalıştığında, fablardan çıkan asit mezarlıktaki ağaçları kurutacağı, koku ise cenaze namazı ve ziyaretlerini zorlaştıracağı aşikardır. İl Kültür Müdürlüğü görüş bildirirken bu konuları değerlendirmiş midir?”

Bulanık Köyü halkı, bu konuyla ilgili köy halkını temsilen 20 kişilik imza listesiyle bu alanın satılmaması için Muhtar Mahmut Demiröz’ün de imzası ve kaşesiyle, ilk itirazı Göynük Kaymakamlığına, daha sonra 4 Temmuz 2014 tarihinde Bolu Valiliği’ne itirazda bulunduklarını söyleyerek Muhtar Demiröz’ün daha sonra itirazdan vazgeçtiğini iddia ettiler.

İKTİDAR OTORİTESİNİ KULLANDI

Köy halkı, konuyla ilgili çarpıcı iddialar ortaya atarak şunları ifade ettiler; “Mehmet Akmeşe köy halkının büyük çoğunluğunun itirazına rağmen 114 ada 6 parseli almak için iktidar otoritesini kullanarak, Göynük İl genel Meclis üyesinin, Göynük ilçe başkanını ve köy muhtarının desteğini alarak ilgili makamlara baskı uyguladığı inancındayız.Gazetenizce verilen bilgiler doğrultusunda araştırdığınızda ve dosyayı incelediğinizde birçok bilgiye ulaşabileceğinize inanmaktayız. Muhtar ve azalar, il genel meclis üyesi, ilçe başkanı birbiriyle akrabadır.”

MUHTAR DEMİRÖZ: İDDİALAR DOĞRU DEĞİL

Konuyla ilgili görüştüğümüz Bulanık Köyü Muhtarı Mahmut Demiröz, “Burayı biz müdahale etmemize rağmen Hazine satıyor” diye konuştu. Bu yere kümes yapılacağının doğruluğunu yansıtmadığını belirten Demiröz, “İsmi geçen Mehmet Akmeşe’nin kümese yakın bir yerde kümes işletmesi var. Akmeşe, kümesin ön kısmının olduğu yeri satın almak için başvurdu. Fakat o bölgeyi böldürmediler. O yüzden mezarlığın da dahil olduğu bir bölüm satışa çıkartıldı” dedi. Kendisinin Valiliğe yaptığı itirazı geri çektiği iddialarının doğru olmadığını ifade etti.

Göynük Mal Müdürlüğü yetkilileri ise tüm ilgili kurumların bu bölgeye gelerek inceleme yaptıklarını ve olur verdiklerini söyleyerek satış işinin Defterdarlık’a gittiğini belirttiler. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar