23 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul3°C
  • Ankara7°C

YALOVA VALİSİNE İSTİFA ÇAĞRISI

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nın sınıfta azarladığı ve kendisi için düzenlenen yürüyüşte kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden öğretmen Halil Serkan Öz için Bolu’da çok sayıda eğitimci toplanarak yürüyüş yaptı.

Yalova Valisine istifa çağrısı

08 Nisan 2015 Çarşamba 19:03

Haber: Özge Elçi

Matematik Öğretmeni Halil Serkan Öz için Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Aktif Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikaları tarafından bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe 4 sendikanın İl temsilcileri ve üye eğitimciler, STK temsilcileri ve çok sayıda duyarlı vatandaş katıldı.

‘BİR NUMARALI SORUMLU VALİ CEBİROĞLU’DUR’

İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, sloganlar eşliğinde Becikoğlu AVM önüne kadar yürüdüler. Grup adına açıklama yapan Eğitim İş Bolu Şube Başkanı Hülya Çınar, olayı anlatarak “Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, 27 Mart Cuma günü Fen Lisesi`ni ziyaret etmiş ve Matematik öğretmeni olan Halil Serkan Öz`e öğrencilerinin önünde hakaretler yağdırarak Öz`ü sınıftan kovma cüretinde bulunmuştur. Halil Serkan Öz için sendikaların gerçekleştirdiği "öğretmen saygı" yürüyüşünün ardından, öğretmenimiz  Halil Serkan Öz yoğun strese bağlı kalp krizi geçirmesi nedeniyle ne yazık ki genç yaşta yaşamını yitirmiştir!” ifadelerini kullandı.

Çınar, olayın sorumlusunun Vali Cebiroğlu olduğunu söyleyerek “Belirtmek isteriz ki bizlere bu acıyı yaşatan olayın, birincil derecede sorumlusu Yalova Valisi`dir.  Bir öğretmenin öğrencileri önünde hakkını, emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan Vali, hukuk önünde bunun hesabını vermeli, derhal görevinden istifa etmelidir!” dedi.

Çınar, açıklamaalrının devamında şunları ifade etti; “Halil Serkan Öz`ün yaptığı tek şey, sendikasının  tek tip kıyafet uygulamasını protesto etmek amacıyla 7 Ekim 2013 günü başlayan "özgür kılık kıyafetlerle işyerlerine gidilmesi" eylem kararına uymak olmuştur! Bu da tüm eğitim ve bilim emekçilerinin en temel sendikal hakkıdır!

‘AKP DE SUÇLUDUR’

Eğitim emekçilerini her fırsatta itibarsızlaştıran, hakkını arıyor diye sokak ortasında polise dövdüren, çocukların ve gençlerin ufkunu açıyor diyerek bizleri cezalandıran AKP ise bu cinayetin diğer sorumlusudur! Çünkü Vali Cebiroğlu, kendisine mutlak itaat edilmesini arzulayan ve muhalif her sesin susturulmasını "destan yazmak" olarak niteleyen bir hükümetin kendisine verdiği "cebir" görevini, insanlık onurunu ayaklar altına alarak yerine getirmiştir.

Kendilerine gelince "eşitlik" ve "özgürlük" nağmelerini dilinden düşürmeyenlerin, kendisinden olmayanlara "baskı" ve "cebir" yüzlerini göstermeleri, ikiyüzlülük dışında bir anlam ifade etmemektedir. Vali`nin Halil Serkan ÖZ’ün  vefatının ardından "Yalova olarak, eğitim camiamızın üyesi değerli personelimiz, Fen Lisesi Öğretmeni Halil Serkan Öz`ün vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz" diyerek öğretmenimizi  ölünce "değerli" gören bir mesaj yayınlaması tam anlamıyla aymazlık örneğidir.

‘SORUMLULAR HESAP VERENE KADAR MÜCADELEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ’

Hiç kimsenin ve Vali`nin kuşkusu olmasın ki, bizler eğitim sendikaları olarak öğretmenimizin yaşamını yitirmesine sebep olanların peşini asla bırakmayacak, tüm eğitim çalışanları hep birlikte hepimizi acıya boğan bu olayın sorumluları hesap verene kadar örgütlü gücümüz ve kararlılığımızla mücadelemizi yükselteceğiz! Bir kez daha öğretmenimiz  Halil Serkan Öz`ün başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine, öğrencilerine, eğitim çalışanlarına  başsağlığı diliyoruz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar