18 Kasım 2019
  • Bolu8°C
  • İstanbul17°C
  • Ankara10°C

REKTÖRLÜK’TEN ‘PARALEL İDDİALARI’NA YANIT

AİBÜ Rektörü Hayri Coşkun ve bir akademisyenle ilgili Akşam gazetesinde çıkan ve çarpıcı iddiaların yer aldığı habere, Rektörlükten yanıt gecikmedi.

Rektörlük’ten ‘paralel iddiaları’na yanıt

13 Nisan 2015 Pazartesi 18:41

Haber Merkezi

Haberde, AİBÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yazıcı’nın Fethullah Gülen’in doktoru olduğu ve Gülen, geçtiğimiz yıl kalp ritim bozukluğu nedeniyle rahatsızlandığında Yazıcı’nın ABD’ye gittiği ve bunun için Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin tüm imkanlarını sonuna kadar kullandığı iddiaları yer aldı.

ÇARPICI İDDİALAR YER ALDI

Haberde yer alan diğer bazı iddialar ise şu şekilde; “Yazıcı, geçen yıl yapılan Rektörlük seçimleri öncesinde Rektör Hayri Coşkun'a, ‘Bizim adamlar yerinde kalacak. Yoksa oy alamazsın’ diyerek talimat verdiği de tespit edildi.”

“Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun'un paralel yapıya bağlılığı fotoğraflarla belgelendi. Batı Karadeniz İmamı Prof. Yazıcı'nın sözünden çıkmayan Rektör Coşkun zaman zaman paralel yapının öğrenci evlerini ziyaret ederek yemekli sohbet toplantılarına katılmış.”

FOTOĞRAFLARA YANIT

Söz konusu haberin ülke gündemine oturması sonucu AİBÜ Rektörlüğü’nden bir açıklama geldi. Açıklamada, haberde yer alan ifadelerin yalan ve iftiradan ibaret olduğu belirtilerek “Söz konusu öğretim üyesi ile ilgili daha önce de basında iddialar yer almış ve bunun üzerine başlatılan idari inceleme halen devam etmektedir. Haberde yer alan fotoğrafla ilgili verilen bilgiler de tamamen iftiradan ibarettir. Söz konusu fotoğraf, dönemin öğrenci konseyi başkanının daveti üzerine herhangi bir cemaat, grup veya yapı ile bağlantısı olmayan, öğrenci temsilcilerinin ve hemen her kesimden öğrencilerin bulunduğu bir ortamda çekilmiştir. Öğrencilerimizin talep, sorun ve düşüncelerinin sosyal ve serbest bir ortamda paylaşılması amacıyla yapılan davet, farklı fikir ve düşüncedeki öğrencilerin birbirini daha iyi anlaması, öğrencilerin kavga

ortamından uzak kalması için iyi niyetli bir çağrıdan ibarettir.  Fotoğrafın hayal mahsulü iddialarla çarpıtılması ve konunun paralel yapı ile ilintilendirilmesi, basın ahlak ve meslek ilkeleriyle bağdaşmamaktadır.

‘DEVLETİMİZİN PARALEL YAPIYLA OLAN MÜCADELESİ İSTİSMAR EDİLİYOR’

Devletimizin, paralel yapıyla olan mücadelesini fırsat bilen bazı çevrelerin, bu mücadeleyi istismar ederek Rektörümüz Prof.Dr.Hayri Coşkun ve Üniversitemiz yönetimine karşı iftira kampanyası içerisinde oldukları bilinmektedir. Asılsız ve gerçek dışı haberler üretmek suretiyle kamuoyu nezdinde üniversitemiz yönetimini yıpratmaya yönelik bu tür girişimler hukuki çerçevede karşılığını bulacaktır” ifadeleri yer aldı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar