21 Mart 2019
  • Bolu9°C
  • İstanbul12°C
  • Ankara11°C

BOLU BASININDAN AB ÇIKARMASI

AB Projesi IVME kapsamında Brüksel’deki temaslarına devam eden Bolu Basını, Türkiye’nin Avrupa Birliği Nezdinde Daimi Temsilciliği’ni ziyaret etti.

Bolu Basınından AB çıkarması

14 Nisan 2015 Salı 16:20

Haber Merkezi

Türkiye’nin yürüttüğü müzakere sürecinde ülkemizin geldiği son noktayı basın mensuplarına aktaranAvrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı Fatih Hasdemir, AB’ye girme hedefi kadar süreçte ülkemizin kazandıklarının da çok önemli olduğunu ifade etti.

‘BİRBİRİMİZİ DOĞRU ANLARSAK BİRÇOK SORUN ÇÖZÜME KAVUŞUR ‘

Fatih Hasdemir, Avrupa Birliğini önce halkımızın daha sonra ise Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’yi doğru anlaması gerektiğini vurgulayarak, “Avrupa Birliği hakkında yapılan çalışmaların kamuoyuna sadece doğru olarak aktarılması yetmiyor. Aynı zamanda anlatılması da gerekiyor. Bu nokta da siz basın mensuplarına önemli görevler düşüyor. Yapılan yanlışları söylemek eleştirmek kadar doğruların söylenmesi hususunda medyaya önemli görevler düşüyor. Geçen sene Türkiye’nin yeni Avrupa Birliği stratejisi hazırlandı. Burada üç ayaklı bir AB stratejisi oluşturuldu tekrar. Sürece yeni bir ivme kazandırılabilmesi için. Bunun bir siyasi reform ayağı var. Yani meclisten çıkartılacak, yapılacak değişiklikleri gösteren bir takım çalışmalar var. İkinci kısmı sosyo-ekonomik dönüşümle ilgili bir ayağı var. Üçüncüsü ise iletişim kısmı. Sizi ilgilendiren kısım bu.

ÜÇ AYAKLI BİR STRATEJİ

İletişim stratejisini ikiye ayırıyoruz. Birincisi yurt içinde bizim kendi vatandaşlarımıza bu sürecin iyi anlatılması. İkincisi Avrupa Birliği üye ülkelerine Türkiye’nin ve Türkiye’nin üyelik sürecinin iyi anlatılması. Birbirimizi iyi anladığımız zaman ortadaki bariyerlerin hepsinin değil ama büyük bir kısmının ortadan kalktığını göreceğiz. Birbirimizi iyi anladığımız zaman sorunların daha kolay aşılacağını düşünüyoruz” dedi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.