18 Eylül 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara15°C

KAYIP AĞAÇLAR BULUNDU

Geçtiğimiz Cumartesi günü gazeteniz Gündem’in manşetinden sorduğumuz “İzzet Baba’nın ağaçları nereye gitti?” sorumuza vilayetten cevap geldi. Ağaçların yol yapımı için söküldüğü belirtildi.

Kayıp ağaçlar bulundu

14 Nisan 2015 Salı 16:55

Haber; Özge ELÇİ

Duyarlı bir vatandaş tarafından gazetemize telefonla ağaçların kesildiği yönünde gelen bir ihbar üzerine muhabirimiz, Anadolu Lisesi’ne giderek ağaçların söküldüğü çamlığı görüntülemiş ve çamlıkta bulunan onlarca ağacın kesilmediği; fakat yerlerinden söküldüğünü tespit etmişti.

AĞAÇLARI ARADIK

Hayırsever İş Adamı İzzet Baysal’ın anısına dikilen 20 yaş üzerindeki ağaçların ne amaçla söküldüğü ve nereye dikildiği ya da dikileceğini öğrenmek için Belediye’nin ilgili birimleriyle bir görüşme gerçekleştirmiştik. Belediye yetkilileri, ağaç sökümünün kendileriyle ilgisi olmadığını ve bilgilerinin olmadığını, Karayolları tarafından yapılmış olabileceğini söylediler. Karayolları yetkilileri de ağaç sökümünün kendileri tarafından yapılmadığını belirterek topu Bolu Belediyesine atmışlardı. Bizde ağaçların akıbetini öğrenmek üzere “İzzet Baba’nın ağaçları nereye gitti?” sorusunu kamuoyu ile paylaşmıştık.

VİLAYET TAKİPÇİ OLDU

Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi’nin bahçe kısmında bulunan ve 1990’lı yıllarda okulun öğretmenleri tarafından İzzet Baysal’ın anısına dikilen onlarca ağacın nereye gittiğini merak eden Vilayet konuya takipçi oldu. Konu hakkında İl Milli eğitim Müdürlüğüne “İzzet Baba’nın ağaçları nereye gitti?” diye soran Bolu Valiliği, “Cumhuriyet İlkokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Rehberlik ve Araştırma Merkezi, İzzet Baysal Anadolu Lisesi, Vali Mehmet Ali Türker Anaokulu ve İl Milli Müdürlüğü hizmet binalarının bulunduğu ‘Eğitim Kampüsüne’ Cumhuriyet Caddesi üzerinden tek giriş bulunmaktadır. Çok sayıda eğitim kurumunu barındıran bu bölgeden yaklaşık 2 bin öğrencinin yararlanması ve İzzet Baysal Anadolu Lisesinin bağımsız giriş talebi olmasından dolayı kampüsün güney tarafında daha önce açılan alternatif giriş yolunun genişletilmesi kapsamında yol üzerinde bulunan 18 adet çam fidanı Bolu Belediyesi ağaç söküm aracı ile yerlerinden kaldırılmış, aynı kampüs içerisine ve ağaç ihtiyacı olan okul ve kurumların bahçesine yeniden dikilmiştir.” Cevabını aldı.

SÖKEN BELEDİYEYMİŞ

10 Nisan 2015 günü Bolu Belediyesi fen işleri müdürlüğünü arayarak bahsi geçen yerde bulunan çam ağaçlarının söküm işleminin belediye ekiplerince mi? Yapıldığı sorumuza olumsuz yanıt almış ve kimin fidanları söktüğü bilgisine ulaşamamıştık. Vilayet Makamından gelen cevap gösterdi ki söküm ve dikim işlemleri belediye ekiplerince yapılmış. Konunun takipçisi olan Bolu Valiliğine ve ağaçları kesmek yerine başka yere taşıyıp yaşamalarını sağlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.