19 Şubat 2019
  • Bolu-1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C

2014’TE YARIM MİLYON TURİST GELDİ

15-22 Nisan Turizm Haftası dolayısıyla çok sayıda kişi, bando eşliğinde Belediye Meydanı’ndan Anıt Park'a kadar kortej halinde yürüyüş yaptılar. İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Karaduman, Bolu’da 2014 yılında konaklayan turist sayısından bahsetti.

2014’te yarım milyon turist geldi

15 Nisan 2015 Çarşamba 20:30

Haber: Beyhan Bayrak

Anıt Park’taki program, Atatürk Anıtına çelenk koyması ile başladı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına Müdür Vekili Fazıl Karadumani bir konuşma yaparak turizmin önemine değindi. Karaduman, turizmin ülkeler, milletler ve insanlar arasındaki barışın ve kaynaşmanın en önemli aracı olduğunu ifade ederek “Ülkelerin kendi ülkelerini dünyaya daha iyi tanıtma fırsatı bulması ve aynı zamanda farklı kültürlerdeki insanları birbirine yaklaştırarak, toplumsal barışa katkıda bulunması yönüyle geniş kitleleri ilgilendiren sosyal, kültürel ve ekonomik bir faaliyettir.

‘TURİZM BACASIZ SANAYİ’

‘Bacasız Sanayi’ olarak tanımlanan turizm, istihdama olan katkısı ve çeşitli sektörlere kazandırdığı ekonomik fayda ile gelişme ve kalkınmaya çok önemli katkıda bulunur. Turizm, aynı zamanda geçmişten günümüze gelen tarihi ve turistik zenginlikler ile kültürel değerlerin tanıtımı ve yaşatılmasını sağlar” diye konuştu.

BOLU’NUN TURİZM POTANSİYELİNDEN BAHSETTİ

Bolu için ‘tabiatın kalbi’ diyen Karaduman, “Bolumuz, kıyı turizmi dışında tüm turizm çeşitlerinin yapılabildiği turizm potansiyeli olan ender yörelerden biridir.

Başta doğa turizmi olmak üzere kış turizmi, termal turizm, kültür, inanç, gençlik, spor, av, kongre turizmi gibi çeşitli turizm türleri İlimizde yapılmaktadır. İlimizde her kesime hitap eden 1 yıldızdan 5 yıldıza, pansiyondan butik otele kadar çeşitli sınıflarda konaklama tesislerimiz vardır. İlimizde halen turizm belgeli 21 tesiste 3663, yerel belgeli 81 tesiste 3911 olmak üzere toplam 102 tesiste 7 bin 574 yatak ile 15 adet belgeli seyahat acentası faaliyet göstermektedir.

SİVİL TOPLUM VE SEKTÖR İŞ BİRLİĞİ

İlimiz genelinde devam eden turizm yatırımlarının önümüzdeki bir kaç yıl içinde tamamlanmasıyla birlikte toplam yatak sayımızın 10 binin üzerine çıkması beklenmektedir. 2014 yılında turizm belgeli tesislerimizde 400 bin yerli, 65 bin yabancı turist konaklamıştır. Yabancı turistlerin  yüzde 40’ı ise Arap ve Ortadoğu ülkelerinden gelmektedir.

Başta doğal güzellikler olmak üzere zengin tarihî ve kültürel değerleri bulunan ender turizm cennetlerinden biri olan İlimizin, turizmde hak ettiği yere ulaşabilmesi amacıyla tüm kurum, kuruluş, sivil toplum ve sektör işbirliğiyle

çalışmalara devam edilmektedir. Ayrıca 15 Nisan’dan itibaren Bolu Müzemiz haftanın 7 günü ziyarete açık olacaktır” dedi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar