25 Mayıs 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul16°C
  • Ankara15°C

SALDIRILARDA EMNİYET’İ SUÇLADILAR

Bolu Emek ve Demokrasi Platformu üyesi çok sayıda kişi, caddede toplanarak son dönemlerde yaşanan saldırıları protesto ettiler. Saldırıların devrimci öğrencilere yönelik olduğunu ifade eden grup, Emniyet’i de yaşananlara göz yummakla suçladılar.

Saldırılarda Emniyet’i suçladılar

15 Nisan 2015 Çarşamba 21:30

Haber: Özge Elçi

İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan çok sayıda öğrenci ve STK temsilcisi, yaşanan saldırılara karşı basın açıklaması yaptılar. Grup adına açıklama yapan Mehmet Karadağ, şunları söyledi; “Geçtiğimiz pazartesi günü Gölköy kampüsünde kendini vatansever olarak niteleyen faşist bir güruh, İBF standındaki örğencilere sözde tacizde bulunup, küfürler savurarak bir saldırıda bulunmuşlardır. Devrimci-demokrat öğrenciler tarafından püskürtülen bu saldırının ardı arkası kesilmemiş, emniyet güçleri devrimci öğrencilere kimlik, üst taraması yaparak okula girmelerini ve eğitim öğretim haklarını engellemiştir.

‘GÜPEGÜNDÜZ SOKAK ORTASINDA SALDIRDILAR ‘

Yaşananlardan güç bulan faşist çete, güpegündüz Bolu’nun en kalabalık caddesinde sopalarla, bıçaklarla, 4 öğrenciyle saldırmışlardır. Ne resmi güvenlik güçlerinin ne de her gün caddede sözde devriye gezen sivil polislerin saldırı anında yakınlarda olmayışı, saldırının ne derece organize ve planlı bir biçimde gerçekleştirildiğinin bir göstergesidir. Bu konuyla ilgili hiçbir önlem alınmamıştır.

‘ÖĞRENCİ OLMADIKLARI HALDE BELLERİNDE SİLAHLA OKULDA GEZİYORLAR’

Faşist saldırganlar, öğrenci olmadığı halde bellerinde silah, ellerinde satır üniversiteye girebilmekte, 20-25 kişilik gruplar halinde ellerinde sopayla gezebilmektedir. Bu durum sadece saldırıya göz yummak değil, bu düpedüz faşist saldırının planlanmasının parçası olmaktır. Yaşanan olayın sağ-sol çatışması değil, faşist saldırı olduğu ortadadır. Bolu’da bu saldırı devrimci siyaseti sindirmeye, zedelemeye dönük bir saldırıdır. Bu saldırılar geçmişte de yaşanmıştır; fakat devrimci mücadelemizi engelleyemeyecektir.

‘SALDIRININ ÜZERİNİ ÖRTÜYORLAR’

İç güvenlik yasasının sokakta, mecliste, kampüste konuşulduğu şu günlerde yasaya karşı meclisten başlayarak tüm kesimlere yayılan bu direniş, AKP’yi sıkıştırmış durumdadır. AKP, bu sıkışmışlığın karşısında tüm karanlık güçlerini devreye sokarak başta üniversiteler olmak üzere muhalefet ayağına engel olmak istiyor. Bunlardan güç bulan faşist çeteler, hiçbir güvenlik gücü ve okul yönetimi tanımaksızın saldırılarını sürdüreceklerini dile getirerek bu saldırılarına kendilerince meşruluk kazandırıyorlar. Emniyet güçlerini ve savcıyı yaşanan saldırıların üzerini örtmeye değil, bu olayların sorumlularını cezalanadırmaya davet ediyoruz.

‘KANLI OLAYLARIN PARÇASI OLMAYACAĞIZ’

Biz kampüste ve merkezde yapılan tüm saldırılara karşı var gücümüzle direneceğiz. AKP’nin planladığı, üniversite yönetimlerince de desteklenen bu kanlı olayların bir parçası olmayacağız. Üniversitelerdeki sokaklarda gerici-faşist çetelere geçit vermeyeceğiz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar