23 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul1°C
  • Ankara6°C

BOLU BASININA ÖZEL SEMİNER

IVME Projesi kapsamında Brüksel’deki ziyaretlerini sürdüren Bolu Basınına için Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde özel bir seminer düzenlendi. Avrupa Birliği’nin yapısının ve değerlerinin anlatıldığı seminerde, AB yeni çerçeve programı Horizon 2020 hakkın

Bolu Basınına özel seminer

19 Nisan 2015 Pazar 05:14

Brüksel Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde Bolulu gazetecilere bir araya gelen Lobicilik Uzmanı Ali Türkelli, Avrupa Birliği’nin oluşma nedenini, siyasal ve ekonomik yapısını anlattı. Avrupa Birliği’nin temelinde birinci ve ikinci dünya savaşlarından yıpranan Avrupalı devletlerin barış istemi ve savaşmama arzularının olduğunu söyledi. Avrupa Birliği’nin ülkeler ve uluslar üstü bir yapı olduğuna değinen Ali Türkelli, “Avrupa Birliği dediğimiz yapı yaklaşık 500 milyon Avrupa Birliği vatandaşından ve Hırvatistan’ın da katılımıyla 29 ülkeden oluşan ülkeler üstü, uluslar üstü bir yapıdır. Peki Avrupa Birliği neden var? Neden oluştu? Bunun temel nedeni savaşları engellemek” dedi.

Avrupa Birliği’nin siyasal yapısı, parlamentosu ve işleyişi hakkında da önemli bilgiler veren Ali Türkelli, eğitim seminerinin sonunda AB Çerçeve Programı Horizon 2020’yi anlattı. AB Programlarından ülke olarak daha fazla proje ile yararlanılmasının gerekliliğine dikkat çeken Türkelli, “Sizler basın mensubu olarak yaşadığınız yerdeki kurum ve kuruluşları da proje üretme anlamında harekete geçirmelisiniz. Belediyeler, üniversiteler, diğer kurumlar bu projelerin içinde yer almalı. Başvurduk projemiz kabul edilmedi diye vazgeçilmemeli. Tekrar tekrar başvuru yapılmalı. Sonuçta güzel projeler üretilebilir ve destek alınabilir” şeklinde konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.