16 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C

BOLU’DA ARICILIK ŞAHLANACAK!

Bolu’da bal üretiminin kovan başına düşük olması nedeniyle Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği harekete geçti. Birlik, MARKA’nın desteğiyle, arıcılara yönelik hem teorik hem de uygulamalı kurslar düzenleyecek.

Bolu’da arıcılık şahlanacak!

20 Nisan 2015 Pazartesi 11:06

Haber: Özge Elçi

Dünyada bal üretiminin  kovan başına 20 kg , Türkiye’de 15-17 kg olmasına karşın, Bolu’da sadece 8-10 kg olması, eğitimin şart olduğunu ortaya koydu.

Şehrimizdeki arıcıların kovanlarında en yüksek bal üretimin gerçekleştirebilmeleri amacıyla Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği, bir proje hazırladı.

KURSU ÜLKENİN ÖNDE GELEN AKADEMİSYENLERİNDEN DOĞAROĞLU VERECEK

Türkiye’nin arı yetiştiriciliğinde ilk üç akademisyenden biri olan Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu tarafından Bolulu arıcılara 10 günlük bir eğitim verilecek.  

Hem uygulamalı hem de teorik verilecek eğitimleri, Elginkan Vakfı’nda düzenlenecek. 24 Nisan Cuma günü başlayacak eğitim, 4 Mayıs Pazartesi günü yapılacak belge töreni ile sona erecek.

10 KİLODAN 14 KİLOYA ÇIKACAK

Birlik Başkanı İsmail Ünalan, yaptığı açıklamada “Bu kursu alan arıcılarımız 8-10 Kg bal alırken 12-14 Kg bal alacaklarını söyleyebilirim” diye konuştu. Projeye destek veren herkese teşekkür eden Ünalan, “Projenin hayata geçmesinde başta sayın Valimiz Aydın Baruş olmak üzere projeyi yazan ve destekleyen Tarım İl Müdürümüze ve esas parayı veren ve destekleyen Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na (MARKA) çok teşekkür ediyoruz.Çünkü, arısız bir dünyanın ömrü dört sene olduğunu bize Einstein hatırdan çıkarılmaması gerektiğini hatırlatmaktadır.

ARI SÜTÜNÜN YÜZDE 90’I ÇİN’DEN GELİYOR

Netice olarak arıcılık yapmak isteyenlere birliğimize aday üye olarak kayıt yaptırmalarınıve  bu önemli fırsatı değerlendirmeleri arıcılarımızın yararına olacaktır. Kursu müteakip Valiliğimizin tahsis edeceği Arıcılık eğitim merkezi çalışmalarına başlanacak ve burada arılı eğitim yanında, arı sütü üretimi bir  proje dahilinde devam edilecektir.

Bahsedilen konular sayın Valimizin bilgisi dahilinde olup en kısa zamanda uygulamayı Bolu arı sÜTÜ olarak insanımıza sunmanın heyecanı içindeyiz. Çünkü arı sütünün yüzde 90 ı Çin’den gelmektedir” dedi.

İşte kursun tarihleri;

tablo-001.jpg

         

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.