18 Mart 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara15°C

KARŞILIKSIZ ÇEKTE BİR NUMARAYIZ!

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin açıkladığı verilere göre, Ocak-Mart döneminde karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu ilin Bolu olduğu açıklandı.

Karşılıksız çekte bir numarayız!

21 Nisan 2015 Salı 15:26

Haber Merkezi

 Ocak-Mart 2015 dönemindeki karşılıksız çek adedi, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde15 artarken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 74 oranında artış gösterdi. Bankalara ibraz edilen 5,4 milyon adet çekin parasal tutarı 152 milyar TL oldu. Önceki yılın aynı dönemine göre bankalara ibraz edilen çek adedi aynı kalırken, çek tutarı ise yüzde 14 oranında arttı. Aynı dönemde, parasal tutarı 7,5 milyar TL olan 173 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 650 milyon TL tutarındaki 25 bin adet çek ise daha sonra ödendi.

Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ilk sırada yer alan İstanbul’, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir izledi. Mart 2015 itibarıyla, tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il, yüzde 43,4 ile Bolu oldu. Bu ili, yüzde 9 ile İçel, yüzde 8,1 ile Adıyaman, yüzde 7,5 ile Mardin, yüzde 7,5 ile Bursa takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Yozgat, Sivas ve Kırşehir oldu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar