23 Mayıs 2019
  • Bolu13°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara16°C

HAKLARI İÇİN ÇALIŞTILAR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen bölgesel Çocuk Hakları Çalıştayı arasında Bolu’nun da bulunduğu beş ilden temsilcilerin katılımıyla Düzce’de yapıldı.

Hakları için çalıştılar

22 Nisan 2015 Çarşamba 12:04

Haber; Adem GÜLER

Foto; Cem BAYRAM

Sakarya, Bolu, Kocaeli, Yalova ve Düzce’den 100 çocuğun katıldığı çalıştayda 4 ayrı başlık altında komisyonlar oluşturuldu. Bu komisyonlarda 4 ana konu hakkında çocukların da fikri alınarak çözüm yolları arandı. Çocuğa karşı uygulanan şiddet ve istismarla mücadele, çocuk haklarında bilinçlilik ve farkındalık düzeyinin arttırılması, bağımlılık ve zararlı alışkanlıklarla Mücadele ve çocuk işçiliği ile mücadele ana başlıkları altında komisyonlar oluşturuldu. Bu komisyonlarda 4 ana konuya çocuklarında katılımı ile çözüm arandı. Çalıştayda Düzce Vali Yardımcısı Salih Karabulut, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Zeki Yıldırım, Sağlık Müdürü Dr. Mahir Arslan, daire amirleri, akademisyenler ile Bolu, Sakarya, Kocaeli, Yalova ve Düzce Çocuk Hakları Komisyonu üyeleri çocuklar katıldı.

ÇalıştaydaHer komisyon kendi konusu ile ilgili olarak tartışarak çözüm önerileri aradı. Çözüm önerileri sonrası oluşturulacak rapor basın ile paylaşılacak.

enen rapor, 3 Mayıs 2013'te genel başkan yardımcıları Sencer Ayata ve Faruk Loğoğlu ile Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli ve akademisyen Burak Cop'un katıldığı bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulmuştu.

 

300 BİN GURBETÇİYE 1 VEKİL

Rapor, yurtdışında yaşayan seçmenlerin oylarının Türkiye'deki illere dağıtılması yerine bir yurtdışı seçim çevresi kurulmasını ve gurbetteki her 300 bin seçmenin oyuyla bir milletvekili seçilmesini öneriyor.Rapor; Fransa, İtalya, Portekiz, Hırvatistan ve Tunus'taki farklı yurtdışı milletvekilliği uygulamalarına değinerek benzer bir düzenlemenin Türkiye için de yapılması gerektiğini savunuyor.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ilk olarak Ağustos 2014'teki Cumhurbaşkanı seçimi için bulundukları ülkelerde oy kullandı. Ancak randevulu sistem yüzünden seçime katılım oranı düşük kaldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.