19 Haziran 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara17°C

VATAN’IN ÖNCELİĞİ İŞÇİLER

Vatan Partisi Merkez Karar Kurulu (MKK) Üyesi Mehmet Akkaya, Bolu örgütüyle bir araya gelerek işçi örgütlenmesinin önemine değindi. İşçiler için ücretsiz danışmanlık verilen partide, çalışan haklarına yönelik 100 maddelik bir bildiri de hazırlandı.

Vatan’ın önceliği işçiler

22 Nisan 2015 Çarşamba 20:56

Haber: Özge Elçi

MKK Üyesi Mehmet Akkaya, Bolu örgütüyle bir araya geldi. Parti binasında düzenlenen toplantıya Vatan Partisi Bolu Milletvekili Adayları İsmet Özer, Ömer Yasa ve Kazım Kesmen ile çok sayıda partili katıldı.

İŞTEN ATILAN İŞÇİLER İÇİN ÜCRETSİZ HUKUK BÜROSU

İşçi örgütlenmesinin ve işçi haklarının öneminden bahseden MKK Üyesi Akkaya, partilerinin bir işçi bürosu kurduğunu ve çeşitli sebeplerle işten atılan işçilere ücretsiz olarak hukuki danışmanlık yaptıklarını ifade etti. Akkaya, işçi ifadesini tanımlayarak “İşçi, sadece fabrikalarda çalışan işçiler değildir. Çalışarak emeğini satan herkese iççi denir. Buna göre ülkemizde 13 milyon işçi vardır” diye konuştu.

İŞÇİ DERNEKLERİ KURULDU

Akkaya, Vatan Partisi olarak işçi dernekleri kurduklarını, bu büroların şu ana kadar 24 ilde açıldığını ve hedeflerinin bu sayıyı 50’ye çıkarmak olduğunu söyledi. Akkaya, Türkiye’de en önemli sınıfın işçi sınıfı olduğunu söyleyerek

Vatan Partisi’nce işçilere, işsizlere ve emeklilere yönelik hazırlanan 100 maddelik bir bildiriden de bahsetti. Broşür olarak hazırlanan bildiride ilk madde “Atatürk’ün 6 okunu hayata geçireceğiz” oldu. Diğer maddeler işçilere, emekçilere, emeklilere ve kadınlara yönelik olurken genel olarak maddeler şu şekilde; “Özelleştirmeleri durduracağız, mahkeme kararalrını uygulatacağız.

İŞÇİLER, MEMURLAR, EMEKLİLER VE KADINLAR İÇİN 100 MADDELİK BİLDİRİ

Kaçak işçilik kesinlikle önlenecek, tüm ücretli çalışanların sigortalanması ve yürürlükteki mevzuattan yararlanması sağlanacaktır. Taşeron uygulamasına son vereceğiz, taşeron işçiler kadroya geçecek, hizmet alımına kısıtlama getireceğiz. İşçi-memur ayrımı kaldırılacak. Sözleşmelei personel uygulaması kaldırılacak. Ücretli öğretmenler ve ataması yapılmayan öğretmenler kadroya geçirilecek. Engellilerin çalışma hayatına katılmaları teşvik edilecek. Şirketlerin borçlarının ödenmesinde işçi alacaklarına öncelik tanınacak. Ücret alacaklarında zamanaşıı süresi 10 yıl yapılacak. Tazminatsız işçi çıkışları önlenecek. İşçilerin sağlık muayeneleri ciddi biçimde yaptırılacaktır. Sendikalaşma hakkı en geniş biçimiyle kullanılacaktır. Polislere desendikalaşma hakkı verilecek. Birçok kurumda işçi ve memur temsilcileri bulunacak. Toplu pazarlık, grev ve direniş hakkı en geniç biçimiyle uygulanacak. Hükümetin grev erteleme yetkisi kaldırılacaktır.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.