23 Şubat 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul3°C
  • Ankara7°C

‘SALYA’ DAVASINDA İLK CELSE

CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz’ın kendisine yönelik attığı “Salyalarını ağzında tut, etrafı kirletme”mesajından dolayı AKP Gençlik Kolları Taha Furkan Sönmezel’e açtığı hakaret davasının ilk celsesi görüldü.

‘Salya’ davasında ilk celse

22 Nisan 2015 Çarşamba 21:01

 

Haber: Özge ELÇİ

Ak Parti Bolu Gençlik Kolları Başkanı Taha Furkan Sönmezel’in twitter hesabında, CHP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıkılmaz’a yönelik olarak attığı “Hüseyin Yıkılmaz, salyalarını ağzında tut, etrafı kirletme” ifadelerini içeren mesaj, yargıya taşındı. Yıkılmaz’ın, T. Furkan’ Sönmezel’e açtığı hakaret davasının ilk celsesi, 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

MANEVİ TAZMİNAT TALEP ETTİ

Yıkılmaz’ın dava dilekçesinde, söz konusu tweetin Bolu ve çevresinde yayın yapan gazetelerde günlerce yer aldığı, halen şüphelinin hesabından görülebildiği, yürütmekte olduğum görev nedeniyle yerel basında ve Bolu çevresinde yakınen tanınan bir kişi olduğu, davalının basına yansıyan eleştiri sınırını aşıp kişiliğine hakaret niteliği taşıyan sözleriyle itibarının zedelendiği, kamuyounda da küçük düşürülmeye çalışıldığı ifade edilerek, bu nedenlerle davalıdan 3 bin 500 TL manevi tazminatın, söz konusu tweetin yayınlandığı 08.01.2014 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizle birlikte tahsilini talep edildi.

‘O SÖZLER TAVSİYE NİTELİĞİNDE SÖYLENDİ’

Sönmezel’in cevabi dilekçesinde ise “Yıkılmaz’ın, o dönem Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın aleyhine ‘bebişim’ ifadesini kullandığını, çeşitli hakaretler içeren paylaşımlarda bulunduğunu, bir hadisle dalga geçtiğini, siyasetin kirletilmemesi için davacıya yapılan bir tavsiye niteliğinde söylendiğini, Anayasa’da güvence altına alınan ifade özgürlüğünün doğal sonucu olan eleştiri hakkının mahkemeye taşınmayacağını, Yıkılmaz’ın Hüseyin İka ile olan davasında bizzat kendisinin siyasetle uğraşan kişilerin kendileri için yapılacak işin mahiyeti gereği, ağır ve sert bile olsa katlanmak gerektiğinden bahsettiğini, sonuç olarak söz konusu mesajın hakaret etme amacı taşımadığı, ağzından tükürükler saçarak konuşmanın hakaret olarak algılanmasının mümkün olmadığı” ifadeleri yer aldı.

Duruşma, 16 Haziran tarihine ertelendi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar