21 Ağustos 2019
  • Bolu22°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara23°C

SITMAYA DİKKAT ÇEKTİ

İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Arık, ‘25 Nisan Sıtma Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada sıtmayla ilgili önemli bilgiler verdi. Haber Merkezi

Sıtmaya dikkat çekti

25 Nisan 2015 Cumartesi 09:29

Sıtma hastalığını tanımlayan Arık, “Sıtma, hastalık yapıcı zorunlu hücre içi yerleşim gösteren bir grup parazit olan plazmodiumların, dişi anofel sivrisinekleriyle insanlara bulaşmasıyla yayılan ateşli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Plazmodiumların dört türü olup ülkemizde yerli olarak görülen ve öldürücü olmayan türü P. Vivax türüdür” dedi.

BELİRTİLERİ, TEDAVİSİ VE KORUNMA YOLLARI

Sıtmanın belirtilerini sıralayan Arık, “Sıtma hastalığının özelliği belirtilerin nöbetler halinde gelmesidir. Nöbet başlamadan birkaç gün önce halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık, başağrısı, sırt ve bacak ağrıları olur. Nöbet şiddetli terlemeyle yükselen ateşle başlar, terlemeyle sona erer. Fakat ateşsiz hastalar da olabilir” diye konuştu.

Arık, sıtma hastalığının insanlara bulaşma şekli hakkında bilgiler vererek  “Sıtma, genellikle parazit taşıyan sivrisineklerin (dişi Anofel)  insanları sokmasıyla bulaşır. Nadir olarak kan yoluyla ve plasenta (göbek bağı) yoluyla bulaşabilir” derken, hastalığın nasıl teşhis edildiğini de anlattı. Arık, “Sıtma teşhisinde en yaygın kullanılan yöntem, parmak ucundan alınan bir damla kanın mikroskop altında incelenerek sıtma parazitlerinin görülmesidir” dedi.

 Sıtmanın tedavisi olan bir hastalık olduğuna dikkat çeken Arık, “Erken teşhis edilip tedavi edildiğinde tam iyileşme olur.  Sıtma tedavi ilaçları Bakanlığımız tarafından ücretsiz olarak temin edilmektedir. Sıtma hastalığı görülen ülkelere gitmesi gereken kişiler nasıl korunabilir? Gidilen bölgeye göre korunma yöntemleri değiştiği için yurtdışına gidecek kişiler gitmeden önce kesinlikle Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürlüğü/Sıtma Birimi ya da en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler” ifadelerini kullandı.

SITMA GÖRÜLEN ÜLKELERE DİKKAT!

Sıtma görülen ülkeye gitmeden önce neler yapılmasına gerektiğini aktaran Arık, son olarak şunları söyledi; “Gideceğiniz ülkedeki sıtma riskini öğreniniz! Sıtma hastalığı hakkında bilgi almak ve korunmak için ücretsiz ilaç alabileceğiniz merkezler hakkında bilgi almak için Seyahat Sağlığı Danışma Hattını (444 77 34) arayınız! Koruma amaçlı sıtma ilaçları önerilen dozda ve sürede kullanılmalıdır! Sıtma görülen ülkeye gittikten sonra, Sivrisinek ısırıklarından kaçınınız. Güneş battıktan sonra pantolon ve uzun kollu kıyafetler giyiniz! Sivrisinek kovucu losyon, mat vb. ürünler kullanınız! Uyumadan önce odanızdaki sivrisinekleri sinek öldürücü ilaçlarla öldürünüz! Mümkünse klima ve vantilatör gibi hava dolaşımı yapacak cihazlar bulunan odalarda uyuyunuz!

Kapalı alanda tercihen ancak açık alanda mutlaka cibinlik altında uyuyunuz!

Sıtma görülen bir ülkeye gittikten bir hafta veya daha sonraki günlerde ateşiniz yükselirse, teşhis ve tedavi için acilen bir sağlık kuruluşuna başvurunuz!

Sıtma görülen bir ülkeden döndükten sonra. Ateşiniz yükseldiyse koruma amaçlı ilaç almış olsanız dahi en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.