18 Şubat 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul3°C
  • Ankara0°C

AİBÜ ATAK YAPACAK

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) bu yıl ulusal ve uluslararası önemli bilimsel organizasyonlara ev sahipliği yapacak

AİBÜ atak yapacak

25 Nisan 2015 Cumartesi 09:33

Haber Merkezi

Bunlardan ilki 4. Uluslararası Sosyal Bilgiler Eğitimi Sempozyumu (USBES 2015), Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılış programıyla başladı. Barış Eğitimi ana temasıyla gerçekleştirilen sempozyumda, 100. Yılında Çanakkale Zaferi ile 100. Yılında Ermeni Tehciri konuları da özel konular kapsamında ele alınıyor. 25 Nisan Cumartesi günü sona erecek sempozyumda, yerli ve yabancı üniversitelerden yaklaşık 300 bilim insanı, araştırmacı ve yazar sunum yapıyor.

ÇANAKKALE ZAFERİ VE ERMENİ TEHCİRİ

AİBÜ Eğitim Fakültesi ile Sosyal Bilgiler Eğitimcileri Derneği’nin birlikte düzenlediği sempozyumun açılış konuşmasını AİBÜ Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi AD Başkanı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Eş Başkanı Prof. Dr. Cemal Avcı yaptı. Avcı, sempozyumun çok önemli tarihi olayların daha sık anılmaya başladığı bir döneme rastladığına işaret ederek, “23 Nisan 1920 TBMM’nin açılışı, Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı, sözde Ermeni iddialarının yoğunlaştığı dönem bu tarihi olaylardan birkaçıdır. ‘Barış Eğitimi’ teması altında düzenlediğimiz bu sempozyum için hazırlanan bildiriler, bütün bu konuları kapsar niteliktedir. Bu özelliğiyle sempozyumumuz sadece eğitim alanını değil, toplumun diğer sorunlarını da kapsar nitelikte olacaktır.” diye konuştu.

SEMPOZYUM, BARIŞ EĞİTİMİNE KATKI SAĞLAYACAK

Sosyal Bilgiler Eğitimcileri Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Cemil Öztürk ise, sempozyumun ana temaya katkı sağlayacağını vurguladı ve bilim insanları olarak barış için çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. Öztürk, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere de teşekkür etti.

SEMPOZYUMDAN NOTLAR…

Konuşmaların ardından sempozyumun açılış bildirisini Ankara Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Akyüz sundu. Storyline Scotland Eğitim Danışmanı ve Yöneticisi Steve Bell ise ‘Öyküleştirme Yöntemi ve Barış Eğitimi’ konusunda sunum yaptı. Eğitim Fakültesi’nden araştırma görevlilerinin verdiği halk müziği konserinin ardından Prof. Dr. Akyüz, Steve Bell ve araştırma görevlilerine Prof. Dr. Mehmet Bahar tarafından çiçek ve teşekkür plaketi takdim edildi. İnsan Hakları ve Barış Eğitimi, Medya ve Barış Eğitimi, Çok Kültürlülük ve Barış Eğitimi-Birlikte Yaşamayı Öğrenmek gibi alt temalar ile genel konuların ele alındığı sempozyum, yarın sona erecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar