23 Eylül 2019
  • Bolu12°C
  • İstanbul18°C
  • Ankara13°C

ÖDENEK GELMİYOR, YOLLAR BİTMİYOR

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına, Karayollarına gelen tepkiler damga vurdu. Belediye Başkanı Yılmaz, çalışmaların çok yavaş ilerlediğini söylerken “Yolların bittiğini görmemize ömrümüz yetmez” dedi.

Ödenek gelmiyor, yollar bitmiyor

28 Nisan 2015 Salı 07:53

Haber: Özge ELÇİ

Karayolları 4. Bölge Müdür Yardımcısı Ceylan ise sıkıntının ödenek olduğunun altını çizdi. İl Koordinasyon Kurulu, Valilik Yedigöller Toplantı Salonu’nda geniş bir katılımla gerçekleşti. Vali Aydın Baruş’un başkanlığında yapılan kurul toplantısına ilçe kaymakamları, merkez ve ilçe belediye başkanları ve birçok bürokrat katıldı.

PROJELER AÇIKLANDI

İlk olarak İller Bankası, Karayolları ve Devlet Su İşleri’nin yetkilileri, kurumlarınca Bolu’da yapılan ve yıl içerisinde yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdiler. En fazla konuşulan ve şikayet gelen konu ise Karayolları’nın yol çalışmaları oldu. İller Bankası yetkilisinin ardından kürsüye çıkan Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Ökkeş Ceylan, Karayolları’nca Bolu’da ve ilçelerde yapılan yol çalışmaları hakkında bilgi verdi. Karayolları’nın Bolu’da yaptığı 18 proje bulunduğunu söyleyen Ceylan, “Bu projelerin toplam bedeli 1 milyar 232 milyon TL, önceki yıllar harcaması, 741 milyon 804 bin TL” diye konuştu.

ÖNEMLİLER ANLATILDI

Ceylan, bu 18 proje içinde en önemli olanları sıralayarak şunları söyledi; “Bolu Güney Çevre Yolu; toplam uzunluğu 10 km olup, 2015 yılı yatırım programına alındı. 2015 içinde ihaleye çıkarılması planlanıyor. Bolu- Mudurnu yolu; toplam uzunluğu 8 km. Bu yolun önceki yıllarda 7 km.si bitirilmiştir. Kalan kesimin bölünmüş yol olarak bitirilmesi hedeflenmektedir. Bolu-Seben yolu; toplam uzunluğu 54 km olan bu yolumuz, Bolu ilindeki uzunluğu 41 km, Ankara ili içerisindeki uzunluğu 13 km. 2014 yılı itibariyle 8 km.lik kesim, tek yol sathi kaplama olarak bitirilmiştir. 2015 yılı içerisinde Bolu sınırları içerisinde 6 km daha tek yol sathi kaplamasının bitirilmesi hedefleniyor.

HANGİ YOL NE DURUMDA?

Bolu-Kıbrscık yolu; toplam uzunluğu 37 km olan yolumuzun 13 km.si tamamlandı. 2015 yılı içerisinde 6 km tek yol sathi kaplama bitirilmesi hedefleniyor. Bolu-Mudurnu yolu; toplam uzunluğu 45 km olan bu yolumuzun 6 km.lik kısmı tamamlandı. 2015 yılında ise 10 km.lik kısmı daha bitirilecektir. Abant-Mudurnu yolu; toplam uzunluğu 13 km olan 1 km.si tamamlandı. 2015 yılı içerisinde 5 km. tek yol sathi kaplaması bitirilmesi hedefleniyor. Göynük yolu; 2015 yılı içerisinde 15 km.lik kesim tek yol sathi kaplaması bitirilmesi hedeflenmektedir. Yeniçağa-Dörtdivan yolu; toplam uzunluğu 8 km. olan bu yolun 2014 yılı içerisinde ihale yapılmış olup; 2015 yılında tamamı bitirilecektir. Kazan-Kızılcahamam-Gerede yolu; toplam uzunluğu 90 km olup, bunun 29 km.si Bolu sınırları içindedir. Bu yolun onarım ihalesi yapıldı, 2015’te Gerede’den Ankara istikametine doğru 10 km.sinin bitirilmesi hedeflenmektedir. Gerede-Yeniçağa-Bolu yolu; bu iş, firma sahibinin vefatından dolayı 2015 içerisinde de tekrar ihale aşamasında. Bolu Dağı geçişi; toplam uzunluğu 33 km olan yolun Bolu ilindeki uzunluğu 16 km.dir. 2014’te 5 km.de onarım gerçekleştirildi. 2015’te 20 km.si daha yapılacak.”

BEKLENMEDİK TEPKİ

Ceylan’ın yol çalışmaları hakkında bilgi vermesinin ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’dan beklenmedik bir tepki geldi. Yılmaz, yol çalışmalarının çok yavaş olduğunu söyleyerek “55-60 kilometrelik bir yolun, yılda 5 kilometresini yaparsak bu 10-15 yılda biteceği anlamını taşır. Bunları görmeye bizim ömrümüz yetmeyecek. Süratle bitirilmesini sağlayacak bir çalışma olması lazım. Karayollarının 4. Bölgesinde zaten çok geniş bir yol ağı kalmadı. Ciddi bir çalışmayla bunları hızlandırmamız lazım. Bu mesafeyle Bolu’nun işinin çözülebilme şansı gözükmüyor. Tabii burada sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Ödenek konusunu çözmemiz lazım” diye konuştu.

SIKINTI ÖDENEK

Bu tepkiye Ceylan da “Evet, sıkıntımız ödenek” diyerek yanıt verdi. Yılmaz’ın ardından bazı kaymakamlar ve ilçe belediye başkanları da ilçelerinin yollarıyla ilgili bazı şikayetleri dile getirdiler.

Mudurnu Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel de, çökmelerin ve büyük çukurların da oluştuğu Bolu-Mudurnu yolu Tepe Karakolu Mevkii için “bu yolsa hem alt yapısı hem de üst yapısı çok zarar görmüş durumda. En kısa sürede ne zaman bitebilir?” diye sordu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar