21 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara2°C

AVUKAT ADAYDAN ELEŞTİRİ; ‘YARGININ ÇİVİSİ ÇIKTI’

Vatan Partisi Bolu Milletvekili Adayı Av. Ömer Yasa, Gazeteci Hidayet Karaca ve tutuklu polisler davasında yaşanan kriz hakkında bir açıklama yaparak “Yargının çivisi çıkmış” dedi.

Avukat adaydan eleştiri; ‘Yargının çivisi çıktı’

28 Nisan 2015 Salı 07:11

Haber: Özge Elçi

Yasa, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İşledikleri ileri sürülen suçun adı geçmeden sırf  F-Tipi örgütle ilgileri olduğu için tutuklandığı öne sürülen kişiler hakkında verilen tahliye kararı medyada iki ayrı tür başlıklarla skandal olarak nitelendirildi. Bir kısım medya tahliye kararını haklı bulurken diğerleri de bu kararın yok sayılmasını savundu.

‘KAOS YARATILDI’

Sanık Vekilleri Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine başvurarak, İstanbul Adliyesindeki on Sulh Ceza Yargıcının tümü hakkında RED isteği ile birlikte sanıkların tutukluluk durumuna itirazda bulunmuşlardır.

Nöbetçi Mahkeme bu istekleri incelemek üzere dosyayı 32.Asliye Ceza Mahkemesine göndermiş ve oradan da tahliye kararı çıkmıştır” diye konuştu.

Bu kararın uygulanmayarak bir kaos yaratıldığını belirten Yasa, “Yargıç, peygamber postunda otursa da asla Allah değildir! Hatta bir zamanların Başbakanının dediği gibi ‘astığı astık, kestiği kestik’ değildir. Ceza Muhakemesi Kanununda boşluk olsa da genel ilke olarak Asliye Ceza kararına karşı itiraz mercii, Ağır Ceza Mahkemesidir. Derece olarak Asliye Ceza'dan altta olan Sulh Ceza onun kararını yok sayma yetkisine sahip değildir. Hiçbir kanunda böyle bir kural yoktur” dedi.

‘HSYK MÜFETTİŞLERİNİN EL KOYMASI LAZIM’

Asliye Ceza Kararını yok sayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ve Sulh Ceza Yargıcının, HSYK müfettişlerinin derhal el koymasını gerektiren bir suç işlediğine dikkat çeken “Ama yargının o kadar çivisi çıkmıştır ki anlattığım evrensel hukuk normlarına göre baktığımızda asıl suçlular suçsuz görünüyor. Yargıyı bu duruma düşürenler iktidarda kaldıkça devletin temeli olan adaleti çok ararız” ifadelerini kullandı.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.