16 Şubat 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul5°C
  • Ankara7°C

BAĞ-KUR’LUNUN BEKLEDİĞİ OLDU

6645 sayılı yasaya göre SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) azalıyor.

BAĞ-KUR’lunun beklediği oldu

28 Nisan 2015 Salı 07:52

 

 Çalışan emeklilere destek primi müjdesi de bu yasanın getirdiği düzenlemelerden. Yasaya göre; ticari faaliyette bulunan emeklilerden yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintisi yüzde 15'ten yüzde 10'a indirilecek. Uygulama Temmuz'dan itibaren başlayacak. Böylece ticari faaliyette bulunan emeklilerin maaşında ayrıca zam gerçekleşmiş olacak.

 

SİGORTALILIK DURDURULACAK

 

Prim günü yetenler emekli olabilecek. Düzenlemeye göre; kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, bu ayın sonu(30.04.2015) itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını Mayıs başından itibaren 3 ay içinde ödememesi halinde sigortalılıkları durdurulacak.

 

Daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde hesaplanarak ihya edilecek. Sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında durdurulan süreler için genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmayacak. Yani genel sağlık sigortası borcu çıkmayacak

 

RÜCU ALACAKLARINA YAPILANDIRMA

 

Torba yasayla, iş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ilgililerden tahsili gereken rücu alacaklarını yapılandırarak ödeme imkanı getiriliyor. Yapılandırma hükümlerinden yararlanabilmek için üç ay içinde başvuruda bulunulacak Rücu alacaklarının torba yasa uyarınca yapılandırılarak ödenebilmesi için yasanın yayımlandığı tarihi izleyen ay başından itibaren üç ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunulacak.

 

Alacak aslına, kanuni faiz yerine enflasyon oranları üzerinden hesaplanan faiz uygulanacak Kesinleşmiş mahkeme kararı sonucunda ödenmesi gereken rücu alacaklarına, kanuni faiz uygulanan sürenin başlangıcından torba yasanın yayımlanacağı tarihe kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanacak.

 

YAPILANDIRILAN BORÇLAR 18 TAKSİTTE

 

Yapılandırılan borçlar ikişer aylık taksitler halinde ve talebe bağlı olarak 6, 9, 12 veya 18 eşit taksite ödenebilecek.

Taksitle yapılacak ödemeler için ayrıca taksitlendirme farkı alınacak

Rücu alacaklarının taksitler ödenecek olması halinde, enflasyon oranları üzerinden hesaplanan borçlar;

- Altı taksit için 1.05,

- Dokuz taksit için 1.07

- Oniki taksit için 1.10,

- On sekiz taksit için 1.15

katsayı ile çarpılarak ödenecek toplam borç bulunacaktır. Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit süresi içinde tamamen ödenmesi halinde taksitlendirme farkı alınmayacak.

 

İLK TAKSİT TAKİP EDEN DÖRDÜNCÜ AYDA

 

Rücu alacakları için yapılandırma başvurusunda bulunan borçlular ilk taksitlerini yasanın yürürlüğe girdiği tarihi izleyen dördüncü ay içinde ödeyecekler. Ödeme yükümlülüklerinin bir takvim yılı içinde 3 defa aksatılması halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanılamayacak.Taksitle ödeme başvurusunda bulunan borçlular bir takvim yılı içinde ikiden fazla taksiti ödememeleri veya geç ödemeleri halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanma hakkını kaybedecekler.

 

Rücu alacakları için yapılandırma başvurusunda bulunulması halinde, daha önce tatbik edilmiş hacizler, ödemeler nispetinde kaldırılacak.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar