25 Ağustos 2019
  • Bolu20°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara29°C

YOLLAR DEĞİL, BÜROKRASİ ÖLDÜRECEK!

İlimizin önemli geçiş noktalarında bulunan birçok yolda, tehlike yaratan felaketlere rağmen bir türlü önlem alınmaması, vatandaşları isyan ettiriyor.

Yollar değil, bürokrasi öldürecek!

28 Nisan 2015 Salı 21:37

Haber: Özge ELÇİ

Hem hafta içi hem de hafta sonunda binlerce turist alan Abant yolunda meydana gelen heyelana halen bir çözüm bulunmadı. Havaların ısınmasıyla birlikte turist sayısının da artması, tehlikeyi daha vahim boyutlara getiriyor. Abant yolundaki heyelanı, 9 Mart tarihli gazetemizde “Abant Yolunda büyük tehlike” başlığıyla okuyucularımızla paylaşmıştık. Haberimize Karayolları 41. Şefliği ve Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü’nden gelen açıklamada ise bir heyelan önleme projesi hazırlandığı; fakat 2015’te gelen ödenekler doğrultusunda müdahale edileceği belirtilmesine rağmen aradan geçen sürede yola hiçbir müdahale yapılmadı.

‘YOLUN ORTASINDAKİ BÜYÜK ÇUKUR HALA DURUYOR’

Yine gazetemizin sütunlarına taşıdığımız başka bir tehlike de, şehrimizin önemli bir geçiş noktası olan Bolu-Mudunu yolu Tepe Karakolu Mevkii’nde, geçtiğimiz haftalarda oluşan çukur oldu. Yolun tam ortasında açılan ve oldukça derin olan çukur, özellikle akşam geç saatlerde kaza riskini artırmasına rağmen hala çözüm bulunmadı. Derin olan çukura önlem olarak şerit uygulaması devam ediyor. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Mudurnu Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel’in de dile getirdiği bu probleme Karayolları yetkilisinden gelen yanıt ise “Bu yolun ihaleye çıktı; fakat orada taş ocağı çalışmaları var. Bu çalışmalarının ardından yapılabilir” oldu. Yolda daha önce de sık sık çökmeler yaşanmıştı.

YOL BİR YILINI TAMAMLAMADAN ÇÖKTÜ

Bir başka tehlikeli yol ise Abant-Taşkesti yolu. Temmuz ayında tamamlanan yolda, daha bir yıl geçmeden yaşanan heyelan, büyük kazalara da davetiye çıkartıyor. Bu yol için de önlem olarak şerit çekildi. İl Özel İdaresi de bu haberi yalanlarken, kurumun ekipleri, çökme yaşanan yeri toprak dökerek onarmaya çalıştı. Yolla ilgili ciddi bir çalışma yapılmaması, kaza riskini artırmaya devam ediyor.

KARAYOLLARINA YOĞUN TEPKİ GELDİ

Tehlike saçan bu 3 yol gibi, yıllardır yapımı tamamlanmayan ilçe yollarına tepkiler bitmek bilmiyor. İl Koordinasyon Toplantısında da Beeldiye Başkanı Alaaddin Yılmaz “Yollar yılda 5-6 km. Yapılıyor. Bu yolların tamamlandığını görmeye ömrümü yetmez” derken ilçe belediye başkanları ve kaymakamlarda görev yerleriyle ilgili sıkıntılarını tek tek anlattılar.

Karayolları yetkilileri ise ‘ihale ve ödenek’ konusuna vurgu yaparken, akıllara “İnsanları, yollardan çok bürokrasi öldürecek” ifadelerini getirdi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar