20 Haziran 2019
  • Bolu21°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara24°C

BUĞDAYDA SEPOTRYA HASTALIĞINA DİKKAT

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada üreticilere, buğdaydaki septorya hastalıklarına dikkat etmeleri konusunda uyarı yapıldı.

Buğdayda sepotrya hastalığına dikkat

29 Nisan 2015 Çarşamba 11:17

Haber Merkezi

Müdürlük’ten yapılan açıklamada şunlar ifade edildi; “İlimizde 2015 yılı ilkbahar döneminde iklim şartlarının hububat üretim alanlarında buğdayda septorya (yaprak leke hastalığı ) için uygun olması, nedeniyle  özellikle  hastalığa duyarlı çeşitlerde hastalık görülmektedir. Bu durumda iklim koşullarının Septorya hastalığının gelişmesine uygun gitmesi durumunda hastalığın yayılması hızlanarak devam edecektir. İl Müdürlüğümüz tarafından her gün arazi çalışmaları ve sürveylerle hastalık takip edilmektedir.

Verim kaybı yaşamak istemeyen üreticilerimizin en kısa sürede hastalık olan arazilerinde ilaçlı  mücadele yapmaları gereklidir.

İklim koşullarının hastalık için uygun gitmesi ve salgın durumunun olması, kullanılacak ilacın etki süresine göre, ilaçlamaların tekrarlanmasını gerekli kılmaktadır. Hasada 1 ay kala bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden dolayı ilaçlama yapılmamalıdır.İlaçlamalar ve kullanılacak ilaçlar konusunda üreticilerimizin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaatları gerekmektedir.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.