20 Mart 2019
  • Bolu2°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara4°C

ACI VE ÖFKE BİR ARADA

3 gün önce hayatını kaybeden Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Başmüdürü İsmail Yılmaz için yapılan eylemde hem acı hem de öfke vardı. Yılmaz’ın ailesi ve mesai arkadaşları, gözyaşlarına hakim olamadılar.

Acı ve öfke bir arada

29 Nisan 2015 Çarşamba 21:02

Haber: Özge ELÇİ

Tıp Fakültesi’nde çalıştığı dönem boyunca maruz kaldığı psikolojik baskı ve mobbinglerin ardından geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden İsmail Yılmaz için dün meydanda bir eylem yapıldı. Yılmaz’ın da üyesi olduğu Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri sendikası tarafından yapılan eyleme merhumun eşi Emel Yılmaz, kızı Ceren Cansu Yılmaz, abisi CHP Ankara Milletvekili Adayı Ali Yılmaz, çok sayıda SES üyesi, CHP ve HDP’den bazı isimler ve sevenleri katıldı.

ABİSİ DUYGULANDIRDI

Yılmaz’ın Milletvekili adayı olan abisi Ali Yılmaz, kardeşinden bahsederken hem kendisi hem de çevredekileri duygulandırdı. Kardeşinin yaşadığı zorlukları kısaca anlatan Yılmaz, “Kardeşim insanları, hayvanları tüm canlıları severdi” diye konuştu.

Yılmaz’ın ardından SES adına basın açıklaması yapan Mali Sekreter Gazi Büyüktaş, şunları ifade etti; “İsmail Yılmaz, geldiği günden itibaren personeli ile iyi ilişkiler içinde olmuştur. Başhekim, Rektör ve Dekan, bu durumu sindirememiş olmalıdır ki önce başhekim kendisiyle çalışmak istemediğini söyledi, ardından döner sermaye komisyonundan alındı. Sonrasında bir oda ve masadan ibaret bir başmüdür haline getirildi; ama baskıların ardı arkası kesilmedi. Başmüdürün yapması gereken görevler, kendinden sonraki müdür ve müdür yardımcılarına verildi. Kendisine yapılan bu uygulamayı üstlerine; yani Rektörlük makamına iletmek istese de ya randevu verilmedi ya da kendisiyle görüşmek istenmediği söylendi.

‘YETKİSİZ VE YALNIZLAŞTIRILMIŞ HALE GETİRİLDİ’

Kamu Hastaneler Birliği’nin kurulmasının ardından Rektörlük makamı ve Hastane Yönetimi tüm memur ve idarecilerine yer ayarlamışken her nedense yine Başmüdür unutulmuştu. Ta ki Kamu Hastane Birliklerinden birinin gelip İsmail Yılmaz’a ‘’Biz bu hastaneyi devraldık bizim başmüdürlük diye bir kadromuz yok. O yüzden senin bu odayı boşaltman gerekiyor ‘demesiyle gene rektörlük, başmüdürlük ile hiçbir bağlantısı olmayan fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinde bir oda ve masa vermiştir. Yetkileri daha önceden zaten elinden alınan Başmüdür İsmail Yılmaz tamamen yetkisiz, etkisiz, yalnızlaştırılmış hale getirilmiştir.

Peki, Başmüdür İsmail Yılmaz bu komisyon ve görevlerden niye alınmıştır? Döner sermaye komisyonunda kendisinin de içinde bulunduğu yöneticilerin döner sermaye katkı paylarını çok yüksek olduğunu bunu n adaletli biçimde dağıtılması gerektiğini ve tüm çalışanlarında döner sermaye paylarının tavandan verilmesi gerektiğini savunduğu ve her yerde dile getirdiği için mi?

Taşeron da çalışan emekçilerin maaşları yatırılmıyor ya da geç ödeniyordu. Başmüdür İsmail Yılmaz şirket hakkında tutanak tuttuğu için aynı gün bu komisyondan da alınıyor ve uzaklaştırılıyor. Ve daha sayamadığımız fakat belgelerle kanıtlayabileceğimiz buna benzer nice olay…

‘BU KİŞİSEL BİR MESELE DEĞİLDİR’

İsmail Yılmaz’a karşı uygulanan bu politika, kişisel bir mesele değildir. Üniversite yönetimi, gerek akademisyenlerine,  gerekse sağlık çalışanlarına, mevcut politikalara biat etmediği ve kadrolaşma karşıtı bir tutum sergiledikleri için zaman zaman baskı mekanizmasını harekete geçirmiştir. Yapılan bu baskılar, sendikamız tarafından da sık sık gündeme getirilmiş ve basında da yer etmiştir. Uygulanan mobbing, ülkemizde ve işkolumuzda öyle yaygın ve emekçiler öylesine baskı altında ki, sesini çıkaramıyorlar. Tehdit edilip yerleri değiştiriliyor. Sistematik baskı küçümseme, değersizleştirme ve yalnızlaştırılarak sağlık emekçileri sindirilmeye çalışılmaktadır. Gün yas tutmak değil, hesap sorma zamanıdır! İsmail Yılmaz, anılarımızda yaşayacak ve asla unutulmayacaktır.”

Açıklamanın ardından İsmail Yılmaz’ın ailesi, taziyeleri kabul etti. sevenleri ve meslektaşları, gözyaşlarına hakim olamadılar. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar