24 Ocak 2019
  • Bolu6°C
  • İstanbul11°C
  • Ankara6°C

ÜNLÜ FOTOĞRAFÇI BOLU’DA

İhsan Ayıtkan Atölyesi’nin daveti üzerine Bolu’ya gelen ünlü fotoğraf sanatçısı Halil Nadir Ede, topluluk üyelerinin çekmiş olduğu fotoğrafları değerlendirdi.

Ünlü Fotoğrafçı Bolu’da

29 Nisan 2015 Çarşamba 21:19

Haber Merkezi

Ede, aynı zamanda otoğraf çekerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da teknik bilgiler verdi. Halil Nadir Ede topluluk üyeleri ile birlikte Bolu’nun Turistlik yerlerini dolaşarak fotoğraf çekmenin püf noktalarını topluluk üyelerine uygulamalı olarak anlattı. Topluluk üyeleri Halil Nadir Ede’den sonbaharda tekrar Bolu'ya gelme sözü aldı.

HALİL NADİR EDE KİMDİR?

1945 yılında Zonguldak’ta doğdu. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversiteyi bitirince o zamanki Güzel Sanatlar Akademisi bünyesindeki; daha sonra Sinema TV Enstitüsüne dönüşecek olan, Film Arşivinde çalıştı. 1973-1974 yılları arasında askerlik görevini tamamladı. 1974-1977 yılları arasında General Elektrik motor fabrikasının mühendislik laboratuvarını, 1977-1980 yılları arasında da ECA firmasının bilgi işlem merkezini yönetti. 1971 yılından beri üyesi olduğu İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nden 1979 yılında ayrıldı ve arkadaşları ile amatörce fotoğraf çalışmalarına devam ettiği “Grup F”i kurdu. Fotoğraf çekmeye lise yıllarında başlayan ve bunu uzun yıllar bir hobi olarak sürdüren Ede 1980’lerin başında kendi stüdyosunu kurarak reklam ve sanayi fotoğrafları çekmeye başladı. 1985 yılından bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü’nde fotoğraf üzerine dersler veriyor. 1996 yılından bu yana “Fotoğraf Dergisi’nin yayın yönetmenliğini yapmakta olan Ede fotoğraf konusunda danışmanlık hizmetleri de veriyor, eski fotoğraflar ve negatifler topluyor.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar