19 Temmuz 2019
  • Bolu26°C
  • İstanbul28°C
  • Ankara25°C

O SORUŞTURMAYA DAHİL OLACAKLAR

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden 2 öğrenci, 2010 yılında yapılan KPSS’de usülsüzlük iddiasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmaya, mağdur sıfatıyla müdahil olmak için dilekçe verdiler.

O soruşturmaya dahil olacaklar

30 Nisan 2015 Perşembe 12:32

Haber: Özge ELÇİ

AİBÜ Türkçe Öğretmenliği bölümü son sınıf öğrencileri Deniz Adal ve Ercan Kızılkaya, sabah saatlerinde Bolu Adliyesi’ne gelerek dilekçelerini verdiler. 2 öğrenciye AİBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Burak Saygılı da eşlik etti.

Öğrenciler, 2010 yılında yapılan KPSS’ye girdiklerini; fakat yaşanan usulsüzlükler nedeniyle mağdur olduklarını belirterek davaya müdahil olmak istediklerini belirttiler.

HESABI ELBETTE SORULACAK

Adliye’ye dilekçe verilmesinin ardından Konsey Başkanı Burak Saygılı, bir açıklama yaptı. Saygılı, “Bugün 2010 yılında yapılan KPSS sınavındaki usulsüzlükler nedeniyle mağduriyet yaşayan arkadaşlarımızın haklarını yasal yolla aramalarını sağlamak için buradayız. Anadolu’nun birçok yerinde kısıtlı imkanlarla okumaya çalışan öğrenci kardeşlerimizin bin bir emek ve hayalle girdikleri 2010 yılındaki KPSS sınavında haklarının gasp edilmesinin, emeklerinni başkalarınca çalınmasınnı hiçbir kitapta yeri yoktur ve hesabı elbette yasal yollarla sorulacaktır” diye konuştu.

KISITLI İMKANLARLA OKUYANLAR MAĞDUR EDİLDİ

Saygılı, kısıtlı imkanlarla okumaya çalışan öğrencilerin mağdur ediliğini ifade ederek “Türkçe Öğretmenliği son sınıf öğrencisi olan Deniz Adal ve Ercan Kızılkaya kardeşlerimiz de 2010 yılında girdiği KPSS sınavında binlerce insan gibi mağdur edilmiştir. Şüphesiz ki bu mağduriyetlere sebep olanlar, devlet içinde farklı bir yapı oluşturmaya çalışanlardır. Bugün bu mağduriyetin haklı gerekçesi olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında başlatılan soruşturmaya müdahil olmak için dilekçemizi verdik. Adaletin tecelli edeceğine mutlak inanıyoruz” dedi.

DİLEKÇE SAYISI ARTACAK

AİBÜ Öğrenci Konseyi olarak mağdur olanların ve kendilerinden konu ile ilgili yardım isteyen herkesin, yasal sürece dahil olup haklarını aramaları için yönlendirdilerine dikkat çeken Saygılı, “Bu oyunu bozmak için mücadelemizi sonuna kadar vereceğimizi de ifade ediyoruz. Yapılan haksızlıklar asla gizli kalmaz. Bizler inançlı insanlarız, biliyoruz ki adaleti tecelli ettirecek olan başta Yüce Allah’dır. Sonuç itibariyle Türkiye bir hukuk devletidir ve yapılan bir yanlışın hesabı muhakkak sorulur” ifadelerini kullandı.

AİBÜ öğrencileri Adal ve Kızılkaya’nın yanı sıra birçok öğrencinin de soruşturmaya dahil olmak için dilekçe verecekleri belirtildi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar