23 Ağustos 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara16°C

OLAYLI YIKIM YARGIYA TAŞINDI

Halk Evi Bolu Şubesinin yıkımı aşamasında yaşananlar, yargıya taşındı. Yıkımı gerçekleştiren kepçe operatörleri ve görevli Belediye memurları, eylemcilere dava açtı.

Olaylı yıkım yargıya taşındı

30 Nisan 2015 Perşembe 17:55

Haber: Özge ELÇİ

Bolu Belediyesi’nin kararıyla 27 Eylül 2013 yılında gerçekleşen Halk Evi yıkımı, ülke gündemini de uzun süre meşgul etmişti. Belediye, kaçak yapılaşma olduğu gerekçesiyle Halk Evi için yıkım kararı çıkartırken Halk Evi de Bölge İdare Mahkemesi’ne giderek yürütmeyi durdurma kararı çıkartmıştı.

ÜLKE GÜNDEMİNE OTURMUŞTU

Kararın günü dolmadan Belediye kepçelerinin yıkımına sinirlenen başta Halk evi üyeleri ve birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi, olay günü eylem yaptılar.

Kepçe operatörleri, zabıta memurları ve Belediye’den bazı görevliler, makinalara engel olmaya çalışan eylemcilere karşı açtılar.

ÇOK SAYIDA SANIK VAR

Kepçe operatörü Mehmet Ali Tok, Beleediye personelinden Fatih Güneş, Ahmet Güneş, Ömer Faruk Bilir ve Belediyenni o dönemki Avukatı Tamay Kıvrak, eylemcilere “Görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme” suçlamalarıyla dava açtı. Sanıkların içinde Halk Evi Bolu Şube Başkanı M. Süalp Güler, Komünist Parti İl Başkanı Davud Ergün, şu an HDP’nin 1. sıra Milletvekili Adayı Güner Yavuz’un yanı sıra eylemciler Samüt Karabulut, Umut Tektürk, Doğan Kılıç, Murat Öztaş, Celalettin Ünsal, Duygu Burus, Hamza Doruk Yıldırım ve Fatih Civelek bulunuyor.

‘KEPÇEYE SANDALYE FIRLATTILAR, BANA TOKAT ATTILAR’

Bolu 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya müşteki ve aynı zamanda müşteki ve mağdurların Avukatı Tamay Kıvrak katıldı. Kepçe operatörü Mehmet Ali Tok, “Eylemciler, yıkımı engellemeye çalıştılar. Kepçenin camlarını kırdılar, taş ve sopa attılar, sandalye fırlattılar. Kepçeye zarar verdiler. İçlerinden birisi bana tokat attı. O kalabalıkta yüzünü fark edemedim, kim olduğunu hatırlamıyorum. Kepçeye saldıran kişileri karakolda teşhis ettim; ama isimlerini bilmiyorum” dedi.

BİR SANIK ZORLA GETİRİLECEK

Müşteki Avukatı Tamay Kıvrak, eksik hususlar giderildiğinde yazılı beyanlarını mahkemeye vereceklerini belirtti. Eline tebliğ ulaştığı halde duruşmaya mazeretsiz katılmayan sanık Fatih Civelek’in bir sonraki duruşmaya gelmemesi halinde zorla getirilmesine karar verildi. Duruşma, 26 Haziran tarihine ertelendi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar