18 Temmuz 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara17°C

KAMPÜS’TE ‘KÜRDİSTAN’ SLOGANI ATTILAR

17 yıl önce şehir merkezinde ülkücü bir grupla girdiği tartışmada bıçaklanarak öldürülen Kenan Mak, Abant İzzet Baysal Ünüversitesi’nde sol görüşlü öğrenciler tarafından anıldı. Öğrenciler, sık sık Kürdistan diyerek slogan attılar.

Kampüs’te ‘Kürdistan’ sloganı attılar

04 Mayıs 2015 Pazartesi 16:06

Fotoğraflar için tıklayınız... 

Haber: Özge ELÇİ

 

3 Mayıs 1998’de sol bir grupla ülkücü bir grup arasında çıkan tartışmada bıçaklanarak öldürülen AİBÜ Öğrencisi Kenan Mak, Gölköy Kampüsü’nde sol  görüşlü bir grup öğrenci tarafından anıldı. Eğitim Fakültesi önünde toplanan yaklaşık 100 öğrenci, buradan yürüyüşe geçtiler.Yürüyüşün başında bulunan öğrencilerin ellerinde Kenan Mak’ın fotoğrafları ve resimleri bulunurken “Kenan Mak ölümsüzdür” yazısı yer aldı.

ÇOK SAYIDA KÜRTÇE PANKART AÇTILAR

Sloganlar atan öğrencilerin sık sık ‘Kürdistan’ demeleri dikkat çekti. Hem Kürtçe hem de Türkçe sloganlar atan öğrenciler, ellerinde “Kenan Mak özgürlük meşalesidir” “Kenan’ı unutma unutturma” yazılı Türkçe pankartların yanı sıra çok sayıda Kürtçe pankart da taşıdılar.

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Aktivite Merkezi’nin önüne kadar yürüyen öğrenciler, burada bir basın açıklaması yaptılar. Özgür Öğrenci İnsiyatifi adına yapılan açıklamada; “1998 yılından bu yana tam 17 yıl geçmiş ve Kenan Mak'ın yoldaşları bütün OHAL durumları ve Faşizan baskılara rağmen hiçbir şekilde yoldaşlarının mücadelesinden geri durmamış, sürekli mücadeleyi yükselterek yoldaşlarını yaşamsallaştırdıklarını her şekilde göstermişlerdir. Kenan Mak'ın katledildiği dönemde yaşanan olayların benzerleri bu 17 yıllık süre zarfında dönem dönem tekrar uygulanmaya çalışılmıştır. Amed'ten, Muğla'ya Kenan'nın yoldaşları Aydınlar Şerzanlar Katledilerek Üniversite Gençliği pasifleştirilmeye çalışılmıştır. Ancak örgütlü gençliğin Şehitlerin mücadelesini yaşamsallaştırması ile bu devlet odakları her defasında başarısızlığa yüz tutmuştur.

KANTİNDE ŞİİR VE ŞARKI OKUDULAR

Bizler Kenan'ın Aydın'ın Şerzan'ın yoldaşları olarak bir kez daha buradan haykırıyoruz. Düşmanın her türlü kirli oyunlarına ve hilelerine karşı; bizler Yurtsever, Devrimci, Demokrat gençler olarak ne bu kirli oyunlarınıza geleceğiz, ne de hilelerinize kanacağız! Aksine Şehidlerimizin mücadelelerine bağlı kalacağımızın sözünü vererek ve onlardan aldığımız bu meşaleyi yükselterek, anılarına bağlı kalarak bu sözü yerine getireceğimizi yineliyoruz. Artık şu anlaşılmadır ki Kürdistan halkının evlatlarına her türlü imha konseptini uygulayan bu sistem, her zaman karşısında yurtsever ve devrimci mücadelemizi görecektir. Devrimci direnişin yükseldiği her yerde nefessiz kalan faşizan zihniyetler, gençliğin mücadeleyi daha da yükseltmesiyle bütün özgür yaşam alanlarından koparılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

 

Daha sonra Eğitim Fakültesi kantinine giren grup, içeride bulunan bir masaya Kenan Mak’ın fotoğrafını koydular. Öğenciler, daha sonra Kürtçe şiir ve şarkı okudular.

TOMA HAZIR BEKLETİLDİ

Aynı gün 3 Mayıs Türkçülük günü nedeniyle ülkücüler tarafından da yürüyüş yapılacak olması nedeniyle iki grup arasında gerginlik yaşanmaması için, Bolu Emniyet Müdürlüğü’nün tüm şubelerinden 300 polis görev yaptı. Kampüs’te TOMA da hazır bekletildi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar