21 Şubat 2019
  • Bolu11°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara11°C

BU KAMP MENGEN’E ÇOK YAKIŞTI

Aşçılarıyla ünlü ilçemiz Mengen, alanında uzman şeflerin ve 35 üniversitenin katılımıyla 8 gün süren Aşçılık Kampı’na ev sahipliği yaptı.

Bu kamp Mengen’e çok yakıştı

04 Mayıs 2015 Pazartesi 18:02

Haber Merkezi

Aşçılık Okulu Mezunlar Derneği (AŞOMDER) koordinatörlüğünde ve Mengen Kaymakamlığı, Mengen Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ve Bolu, Mengen, Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi destekleriyle düzenlenen I. Ulusal Aşçılık Kampı 25 Nisan-02 Mayıs 2015 tarihleri arasında Mengen’de yapıldı.

35 ÜNİVERSİTEDEN KATILIM GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’de 35 Üniversiteden “Aşçılık”, “Gastronomi”, “Gastronomi ve Mutfak Sanatları”, “Mutfak Sanatları ve Yönetimi” programlarında bulunan eğitici ve öğrencileri bir araya getiren Aşçılık Kampı, bu yönüyle Türkiye’de bir ilk oldu.

ÜLKENİN EN İYİ ŞEFLERİ KATILDI

Türkiye’nin en iyi şeflerinden oluşan ve aralarında Ünlü İtalyan Aşçı Carlo Bernardini’in de bulunduğu 36 kişilik eğitmen grubunun katıldığı kampta, aktif bir şekilde workshoplar, seminerler, film izlenimleri, sohbetler gibi çeşitli etkinlikler ile öğrencilerin vizyonlarını genişleterek, mesleki gelişimlerine; dolayısıyla Türk aşçılık eğitimine pozitif katkı sağlandı.

DAHA GÜÇLÜ BİR AŞÇILIK İÇİN BU KAMP GEREKLİYDİ

1’inci Ulusal Aşçılık Kampı koordinatörü Aşçılık Okulu Mezunları Derneği Başkanı Levent Demirçakmak, kampın bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu belirterek; Türkiye’deki çoğu üniversitede alan eğitimlerinin olanaksızlıklarla mücadele ettiğine dikkat çekti. Daha güçlü bir aşçılık için düzenlenen bu kampın önemine işaret ederek, dernek olarak yıldan yıla meslek adına daha etkili çalışmalar içerisinde olmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

AŞÇILIK MÜZESİ’NİN ÇALIŞMALARI DA BAŞLATILDI

Kampta ayrıca Mengen’de kurulması planlanan Aşçılık Müzesi’nin çalışmaları da başlatılarak, bu kapsamda Geçmişten Günümüze Mengen Aşçılık ve Mutfak Sanatları Kültürünü yansıtan Rafet Yeler Yöresel Mutfak Sergisi AİBÜ Mengen Kampüsü’nde ziyarete açıldı.

1-004.jpg2-007.jpg3-003.jpg4-001.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.