23 Mart 2019
  • Bolu0°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara2°C

BOLU’DA SON 2 YILIN KAZA TABLOSU

2-10 Mayıs Karayolları Trafik Haftası sebebiyle düzenlenen toplantıda konuşan Vali Aydın Baruş, Bolu’da 2013 ve 2014 yıllarına ait trafik kazası verilerini kamuoyuyla paylaştı.

Bolu’da son 2 yılın kaza tablosu

04 Mayıs 2015 Pazartesi 21:17

Haber: Özge ELÇİ

Etkinliğe Vali Aydın Baruş, Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Keskin, Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya, Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nihat Alpat Öztürk, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nde görevli çok sayıda polis memuru, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

ARAÇ ARTIŞINA RAĞMEN ÖLÜMLÜ KAZALAR AZALIYOR

Programda bir konuşma yapan ve araç sayısında artış olduğuna dikkat çekenVali Baruş, “İnsanların ekonomik durumlarının düzelmesiyle araç sayısı da arttı. Ancak şehirleşme demek medeniyet demek. Trafik kurallarına uymak da medeniyetin olmazsa olmaz koşullarından biridir. Araştırmalar gösteriyor ki biz kurallara uyduğumuzda biz trafik kurallarına uyduğumuzda üzücü kazaların meydana gelemsinde önemli azalmalar yaşanıyor. Emniyet kemerinin kullanılması, ölümlü kazaları yüzde 50; Hız limitlerine uyulması halinde ise yüzde 35-40 azalma olduğu tespit edilmiş durumda. Bu amlamda biz de Bolu’yu nasıl güvenli hale getirebiliriz? Tüm kamu kuruluşları, bunun endişesi içinde olmalıyız.

VATANDAŞLAR DAHA HASSAS DAVRANIYOR

Son yıllarda artan araç trafiği neticesinde bu yoğun akışın getirdiği bir takım sorunlar baş gösteriyor; ancak şunu da biliyoruz ki ülkemizde gerek otoyollarda gerekse duble yol dediğimiz çalışmaların çok hızlı mesafe alması, özellikle ölümlü kazalarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısında araç sayısındaki artışa rağmen azalmalar olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda daha hassas davrandıklarını görmemiz sevindirici” diye konuştu.

BOLU’DAKİ TABLOYU AKTARDI

Bolu’daki trafik kazalarına ilişkin son 2 yılın verilerini aktaran Vali Baruş,  “2013 yılında ölümlü kaza sayısı 23, 2014 yılında ise 20. Ölümlü kazaların çok büyük çoğunluğu, ilimizin önemli yol ağları üzerinde bulunmasından kaynaklanıyor. Şehir içi kazalarda ölümlü sayıları çok daha az. Yaralanmalı trafik kaza sayısı 2013 yılında 648 iken 2014 yılında 713’e yükselmiş. Maddi hasarlı kaza sayısı da 955’den 962’ye yükselmiş” dedi.

Konuşmaların ardından trafik konulu kompozisyon ve şiir konulu yarışmalarda ilk 3’e giren öğrencilere altın hediye edildi. Daha sonra ise dışarıda, farklı kurumlar tarafından hazırlanan stantlar gezildi. 

img_9976.jpg1-005.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.