25 Ağustos 2019
  • Bolu23°C
  • İstanbul25°C
  • Ankara23°C

BOLU ‘BAL’LANACAK

Elginkan Vakfı tarafından Bolu Arı Yetiştiricileri Birliği üyelerine verilen 'Usta Arıcıların Eğitimi' sona erdi. Eğitime katılan 130 arıcı, belgelerini aldılar. Eğitimde hedef, Bolu’da 8-10 kg olan bal üretimini artırmak.

Bolu ‘bal’lanacak

05 Mayıs 2015 Salı 10:04

 

Haber Merkezi

Elginkan Vakfında düzenlenen belge törenine Vali Aydın Baruş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, Bolu Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin, Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan, Elginkan Vakfı Eğitim Merkezi Müdürü Murat Özen ve kursiyerler katıldı.

TÜRKİYE 15-16 KG, BOLU’DA İSE 8-10 KG ÜRETİM VAR

Dünyada bal üretiminin 20kg olduğunu; fakat bu sayının Türkiye de 15-16 kg'larda olduğunu ifade eden Bolu İli Arı Yetiştiricileri Başkanı İsmail Ünalan, "Dünya da bal üretimi 20 kg, Türkiye’ye bakıyoruz 15-16 kg. Bolu’da ise aldığımız bal miktarı 8-10 kg. 2005 yılında birliğimiz kurulduğunda belirli gayretler içerisinde olduk ama bu toplantı bu ivme makas değişikliğinin ifadesidir. Eğitimin uygulamasını ve zamanlamasını iyi ayarladık. 1 ay sonra bal gelmeye başlayacak ve 2 ay sonra mal hasatı yapacağız. Artımızı eksimizi tartacağız. Bu bilgileri alan arkadaşlarımızın sürdürülebilir eğitimler alması için eğitim merkezine ihtiyacımız var. Taşımalı eğitime geçilmesi ile atıl durumda kalan okullardan birini Arıcılık Eğitim Merkezine dönüştürebilirsek eğitimlerimizi daha rahat ve devamlı vermiş olacağız. Valimiz de destek olursa arı sütü üretimine geçmek istiyoruz. Kovanlarımız eski, yenileyemiyoruz. Babadan gelen malzemelerle üretim yapıyoruz. Kovanların ve kovan altlıklarının değişmesi lazım bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden destek istiyoruz" dedi.

340 ARICI VE 190 TON BAL ÜRETİMİ VAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş ise yaptığı konuşmada "Türkiye de 4 milyon arı kovan sayımız ile dünyada ön sıralardayız. Kilometre başına düşen kovan sayısı ile dünyada birinciyiz. Bolu’da ise 340 arıcımız ve 190 ton bal üretimimiz var. Bolu’da arıcılarımıza 160 bin lira destek sağladık. Zararı ve geliri yüzde 10 azaltırsak bizim verdiğim destek en az 10 katı artacaktır" şeklinde konuştu.

‘DESTEĞİMİZ HEP YANINIZDA OLACAK’

Vali Baruş ise arıcılara seslenerek “Siz yapay bir şey üreterek insanları zehirlemiyorsunuz, insan sağlığını tehlikeye atmıyorsunuz. Bilakis ürettiğiniz ürünler şifa kaynağı oluyor. Bu şifadan faydalanan insanlar da size dua ediyor. Biz köylerden kentlere göç edince doğal yaşamdan uzaklaştık. Kuş sesinden, arı sesinden mahrumuz. Kadın üreticilerimizin de bu işin içinde olmasını çok önemsiyorum. Kadınlarımız da artık hayatın her alanında erkeklerle birlikte mücadele ediyorlar. Kadın üreticilerimizi özellikle tebrik ediyorum. Her zaman desteğimiz yanınızda olacak” ifadelerini kullandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar