20 Nisan 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul9°C
  • Ankara5°C

KASAPLARA SIKI DENETİM 2 İŞ YERİNE CEZA KESİLDİ

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, et işletme tesislerine ve kasaplara denetimleri sıklaştırdı. 43 işletmenin incelendiği denetimlerde 2 iş yerine cezai işlem uygulandı.

Kasaplara sıkı denetim  2 iş yerine ceza kesildi

05 Mayıs 2015 Salı 15:47

Haber Merkezi

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Gıda Kontrolörleri Veteriner Hekim Alp Giray Altınok ve Gıda Mühendisi Mustafa Kayahan tarafından İl Merkezinde ve ilçelerde bulunan kırmızı et parçalama tesisleri, kırmızı et işleme tesisleri ve kasaplarda denetim yapıldı. Denetimlerin bazılarına Gıda ve Yem Şube Müdürü Olgun Yazar da eşlik etti.

43 İŞLETMEYE DENETİM

Nisan ayında ilimizde faaliyet gösteren 43 işletme denetlenirken 5 işletmeye eksikliklerin giderilmesi için süre verildi. Ayrıca bu işletmelerden 2 tanesine 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince cezai işlem uygulandı.

5 İŞ YERİNE EKSİKLERİN GİDERİLMESİ İÇİN SÜRE TANINDI

Denetime tabi tutulan üretim yerlerinin Türk Gıda Kodeksi Gıda Hijyeni Yönetmeliği esaslarına göre üretim yapıp yapmadıkları incelendi. İşletmelerin ürettikleri ürünlerden numuneler alınarak söz konusu gıda maddelerinin Türk Gıda Kodeksine uygun olup olmadıkları kontrol edildi.

YENİ TEBLİĞLE İLGİLİ UYARILAR YAPILDI

Yapılan denetimlerde 13.02.2015 tarihinde yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği hakkında işletmecilere bilgi verildi. Tebliğ gereği perakende satış yerlerinde dökme olarak tavuk ürünlerinin satışının yapılamayacağı, kıyma, hazırlanmış kırmızı et ve kanatlı eti karışımlarının ancak tüketicinin talebi üzerine anında hazırlanıp satışa sunulabileceği, çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak ve ambalaj bütünlüğü bozulmadan piyasaya arz edilip perakendeci tarafından satılabileceği konularında satış yerleri uyarıldı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar