23 Mart 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara6°C

ÖĞRETMENE 'HIRSIZ' DAVASI

Bir ortaokulda Fen Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapan Utkum Kozanoğlu’nun derste ‘Ülkenin başında hırsızlar var’ dediği iddia edilerek, hakkında hakaret davası açıldı.

Öğretmene 'hırsız' davası

05 Mayıs 2015 Salı 20:36

Kamu davasında Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın isminin geçmemesine rağmen, müşteki sıfatıyla yer alması şaşırttı. Mahkemede savunmasını yapan ve iddiaları reddeden Öğretmen Kozanoğlu’nun öğrencileri de tanık olarak dinlendi.

Haber: Özge ELÇi

Fen Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapan Utkum Kozanoğlu’nun derste öğrencilerine ‘Ülkenin başında hırsızlar var’ ifadelerini kullandığı iddiasıyla hakkında soruşturma açıldı.

SORUŞTURMA AÇILDI VE BİR MAAŞ KESİNTİ CEZASI VERİLDİ

Bir öğrenci velisinin şikayeti neticesinde açılan soruşturma kapsamında Milli Eğitim’e bağlı müfettişler, Kozanoğlu’nun söz konusu sözleri söylediği iddia edilen sınıfta bulunan öğrencilerin de soruşturma kapsamında ifadelerine başvurdular. Utkum Kozanoğlu’na bir maaş kesinti cezası verildi.

KAMU DAVASINDA CUMHURBAŞKANI MÜŞTEKİ OLARAK YER ALDI

Disiplin cezasının yanı sıra genç öğretmen hakkında kamu davası açıldı. Açılan davada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da müşteki olarak yer aldı.

Hakaret davasının ilk celsesi, dün 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya katılan Öğretmen Kozanoğlu, suçlamaları kabul etmezken olayı şu ifadelerle anlattı; “Bir öğrenci velisi, benimle aynı okulda çalışan Hasan Ali Y. isimli bir öğretmenin bir derste çocuklara ‘Sizin aileleriniz yüzünden bu parti iktidarda. Ben CHP’ye oy vereceğim. Ülkenin başında hırsızlar var’ gibi ifadeler kullandığını iddia ederek öğretmenimizle ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulunmuş.

‘BİR ÖĞRENCİNİN YANLIŞ ANLAMASI’

Hocayla ilgili daha sonra soruşturma açıldı. 8. Sınıftaki derse girdiğimde bir öğrencim bana ‘Hasan Ali Y. hoca hakkında neden soruşturma açılmış?’ diye sordu. Ben de öğrenciye ‘Hasan Ali Hoca’nın ‘Ülkenin başında hırsızlar var’ dediğini söylüyorlar; ama bunlar iftira’ diyerek yanıt verdim. Sonra öğrencilerden biri bu cümleyi benim söylediğimi sanmış ve ailesine söylemiş. Bu yüzden benimle ilgili böyle bir soruşturma açıldı. Ben kesinlikle böyle bir şey söylemedim” dedi.

BİR ÖĞRENCİ ‘SÖYLEDİ’, 6 ÖĞRENCİ ‘SÖYLEMEDİ’ DEDİ

Öğretmen Kozanoğlu’nun ardından, 6 öğrenci tanık olarak dinlendi. O gün derste olan öğrencilerden B.T, “Ben o gün Utkum Hoca’nın ‘Ülkenin başında hırsızlar var’ dediğini duydum. Ama konunun nasıl açıldığını hatırlamıyorum” dedi.

‘UTKUM HOCA DERS DIŞINDA KONUŞMAZ’

Daha sonra tanık olarak dinlenen S.M, A.K, E.K, M.M ve C.H isimli öğrenciler, Öğretmen Kozanoğlu’nun ifadelerini doğrulayarak “O gün bir arkadaşımız, Utkum Hoca’ya ‘Hasan Ali Hoca hakkında niye soruşturma açıldığını sordu. Utkum Hoca da ‘Ülkenin başında hırsızlar var demiş, ama bunun doğru olduğuna inanmıyorum’ dedi. Sınıftan bir arkadaşımız da bu cümleyi Utkum Hoca’nın söylediğini ve onun görüşleri olduğunu zannetmiş” dediler. Öğrencilerden M.M “Hocamız derste, desr dışında konularda konuşmaz. Siyaset konuştuğunu hiç duymadık” dedi.

BEN DERSTE OLMADIĞIM HALDE İFADE İMZALATTILAR

Tanık olarak dinlenen M.Y.E isimli öğrenci ise o gün derse girmediğini, bu olayın ardından açılan soruşturmada müfettişlere ifade verdiğini söyleyerek “O gün derse girmediğimi söyledim. Ancak buna rağmen, ben öğretmenimizin böyle bir cümle söylediğini duymuşum gibi birşeyler yazıp bana da imzalattılar” dedi.

‘DELİL TOPLAMA SÜRECİ ADİL DEĞİL’

Kozanoğlu’nun Avukatı da delil toplama sürecinin taraflı olduğunu savunarak “Lehimizde olan deliller toplanmıyor, sadece aleyhimizde olan deliller toplanıyor” dedi. Duruşma, tanık olmasına rağmen duruşmaya katılmayan E.C isimli öğrencinin SMS ile bilgilendirilmesi ve bir sonraki duruşmaya katılması ve duruşmada müşteki sıfatıyla yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatına ulaşılması amacıyla 7 Temmuz tarihine ertelendi. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar