23 Mart 2019
  • Bolu1°C
  • İstanbul10°C
  • Ankara5°C

HASTANE KAPATILIYOR MU?

Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Merkez Ünite’nin kapatılacağı iddialarına, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Metin Tahaoğlu’ndan yanıt geldi. Siyasilerce eylem yapılırken Tahaoğlu, “Hastanenin kapatılacağı doğru değil" dedi.

Hastane kapatılıyor mu?

05 Mayıs 2015 Salı 20:12

Haber: Özge ELÇİ

Hastanenin kapatılacağı söylentilerine karşı çok sayıda vatandaş ve siyasi, hastanede önünde eylem yaptılar. Eyleme CHP Milletvekili ve adayı Tanju Özcan, MHP Milletvekili adayı Şükrü Gülez’le çok sayıda CHP ve MHP’li katıldı.

CHP VE MHP’LİLER EYLEME KATILDI

Hastane önünde Özcan ve Gülez, birer açıklama yaptılar. Özcan, “Biz bu hastaneyi kapattırmayacağız ve bu konuda kararlıyız. Bu konuda Bolu halkı kararlı. Bu konuda bu hastanenin yerini veren ağaççılar köyümüz kararlı. Hastane çalışanlarımız kararlı ve herkes kararlı. Bütün Bolu’ya rağmen 285 bin yurttaşımıza rağmen ben yaptım oldu mantığı ile hareket edilmesini biz içimize sindirmiyoruz. Kapatılmaması içinde her şeyi yapacağız. AKP yöneticileri aklını başına alsın. Biz bugün bunu söylemeye geldik. Burada çözemezsek bu olayı Sağlık Bakanlığı önüne de taşırız. Bu konuda gözümüzü kararttık” ifadelerini kullandı.

Gülez ise “Sağlık sektöründeki bu tarz değerlendirmeler bir takım yerlerin önünü açmak peşkeş çekmek anlamında değerlendirilebilir. Biz Bolu halkı olarak bu hastanemize her şeyden daha fazla önem veriyoruz. Burada istihdam edilen insanlarımızın sıkıntıya düşmesini istemiyoruz. Ayrıca burası bir ihtiyaçtır. Bolu halkının geçmişten bu tarafa alıştığı bir mekândır. Her anlamda herkesin daha duyarlı olması ve bu hastanemizin kapanmaması noktasında gereken direnişi göstermesini istiyorum” dedi.

‘İZZET BAYSAL’IN ESERİNE SAHİP ÇIKMAK EN DOĞAL GÖREVİMİZ’

Hastanenin kapatılacağı yönündeki iddialara Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Metin Tahaoğlu’ndan kesin bir dille yalanlama geldi. Tahaoğlu, “Son zamanlarda Merkez Ünite’nin kapatılıyor, haftada bir iki gün sadece hizmet verecek dedikoduları çok fazlasıyla yayılmış durumda ve bunun da her taraftan duyulup ve bu da bir nevi spekülasyonlara sebebiyet verdiği için kamuoyunda ciddi bir rahatsızlık yarattığını fark ettik. Dolayısıyla bu durumu düzeltmekle, bu algıyı düzeltmek daha doğrusu ve gerçekleri duyurmak adına bir açıklama yapma ihtiyacı duyduk” ifadelerini kullandı.

Hastanenin, rahmetli hayırsever İzzet Baysal’ın bir eseri ve emaneti ve yadigarı olduğunu belirten Tahaoğlu, “Bizim buna sahip çıkmamız en doğal görevimizdir. Bunu yapmakta niyetimiz, şevkimiz ve arzumuz vardır. Ancak öyle bir hava estiriliyor ki; son zamanlarda sanki biz bu hastaneyi kapatacakmışız gibi, bu hastane, hastane olarak faaliyet göstermeyecekmiş, bunların tamamı asılsız, iftira ve yalandan ibarettir. Malumunuz dört ünitede faaliyet göstermekteyiz. Bunlardan bir tanesi merkez ünitedir. Şimdi merkez ünitede gündüzleri tüm branşlarda neredeyse faaliyet gösteren polikliniklerimiz vardır.

‘BAZEN AKSAMALAR OLDUĞU DOĞRU’

Ancak dönem dönem bazı polikliniklerin doktor mevcudu açısından sıkıntılar yaşadığımız dönemler oluyor. Dolayısıyla da o dönemlerde de, bunlarda genellikle bir hastalık rapor alma veyahut bir tayin başka bir ile tayin nedeniyle böyle bir durum veya doğum yapıldığı zamanlarda da oluyor. Bunlar olduğu zamanlarda belki orada kısmen geçici olarak bir iki gün belki bir aksama oluyor; ama onu da biz fakülte ünitesinden takviye alarak bunları telafi etmeye çalışıyoruz ve onu da o şekilde telafi ediyoruz. Şimdi bu dedikodular niye yayılıyor, niye böyle bir şey çıkıyor onu bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Hastanenin asla kapanmayacağına vurgu yapan Tahaoğlu, “Ancak mevcut olarak fiili olan bir şey var, bu hastane, hastane olarak hizmet etmeye devam edecektir. Her zaman da hastane olarak kalacaktır.Bunun başka bir alternatifi yoktur. Burayı kapatma gibi bir şey söz konusu değildir” şeklinde konuştu. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar