25 Haziran 2019
  • Bolu22°C
  • İstanbul27°C
  • Ankara27°C

‘BU SORUN KANGRENE DÖNÜŞTÜ’

Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, yükseköğretimde çalışan idari ve teknik personelin yok sayıldığını söyleyerek sorunun kangren haline geldiğini ve çözüm için bir an önce adım atılması gerektiğini ifade etti.

‘Bu sorun kangrene dönüştü’

06 Mayıs 2015 Çarşamba 13:17

 

 

Haber: Adem Güler

Korkmaz, yükseköğretimde idari ve teknik personellerin her zaman yok sayıldığını söyleyerek “Eğitim-Sen olarak idari ve teknik personelin sorunlarını ve sorunlara dair oluşturduğumuz çözüm önerilerimizi kamuoyuyla paylaşmanın, yükseköğretim hizmetinin nitelikli biçimde örgütlenebilmesi için hayati önemde olduğunu düşünüyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KONUŞMALARINI HATIRLATTI

Yükseköğretim emekçilerinin, esnek ve güvencesiz çalışma biçimlerine mahkum edilmek istendiğini söyleyen Erkan Korkmaz, “Kamu Personel Rejimi‘ndeki dönüşüme paralel olarak, kadrolu istihdam edilen mevcut idari ve teknik personelin çalışma koşulları, sosyal ve özlük hakları da fiili ve keyfi olarak ellerinden alınmak istenmektedir.

Kamu hizmetlerini "kar-zarar" hesapları altında "alınır-satılır" bir hizmete dönüştürmek isteyen AKP, bu hizmetin iş gücünü de güvencesizleştirerek, tıpkı bir patron gibi istediğinde işten atabileceği biçimde istihdam etmenin yollarını aramaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın TÜMSİAD Genel Kurulu`nda işadamlarına seslendiği konuşmasında "İhbar tazminatını ödersiniz, kıdem tazminatını ödersiniz. Memnun değilsiniz kapıya koyarsınız. Öyle mi? İlanihaye çalıştırmaya mecbur musunuz? Bu yeni anayasa ile birlikte memur işçi ayrımını da ortadan kaldırmak lazım" sözleri, bu durumun en açık ifadesi olmuştur” diye konuştu.

ACİLEN ADIM ATILMALI

AKP’nin çözümü performans denetimi sistemi getirmekte ve yoğun kadrolaşmanın yarattığı keyfi ve hukuksuz disiplin cezaları ile angarya, sürgün gibi yöntemlerle emekçileri baskı altına almakta bulduğunu söyleyen Korkmaz, “Rekabet, verimlilik gibi söylemler altında emekçiler arasındaki dayanışmayı ortadan kaldıranlar, en küçük bir hak talebine ya da var olan hakların kullanılmak istenmesine sürgün, mobbing, soruşturma gibi yöntemlerle karşılık vermektedir. Bir başka açıdan soruna yaklaşıldığında ise benzer işleri yapan emekçilerin farklı statü ve koşullarda istihdam edilmesinin, emekçiler arasındaki birlik zeminini ortadan kaldırması nedeniyle söz konusu hukuksuz, keyfi politikalara hizmet ettiği görülmektedir” dedi.  

Korkmaz, sorunun kangren haline geldiğini söyleyerek “İdari ve teknik personelin üniversite bünyesindeki eğitim olanaklarından, sosyal imkanlara kadar karşılaştığı ayrımcı ve ötekileştirici uygulamalar, had safhaya ulaşan bu sorunun çözümü noktasında acilen adım atılmasını zorunlu kılmaktadır” ifadelerini kullandı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.