19 Haziran 2019
  • Bolu16°C
  • İstanbul26°C
  • Ankara24°C

MİLYONLUK DESTEK İÇİN İKİNCİ FIRSAT

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında hibe alamayan yatırımcılar için ikinci bir şans verildi.

Milyonluk destek için ikinci fırsat

06 Mayıs 2015 Çarşamba 17:30

Haber Merkezi

Bakanlıkça yapılan desteklemeler kapsamında Bolu’dan 69 proje programa alınmıştı. Bu kapsamda İlimize 66 milyon 767 bin liralık bir yatırım imkanı elde edilerek bu alanda tarihi bir rekora imza atılmdı. Programa 200 proje başvurusu oldu; ancak belli eksikler nedeniyle programa giremeyen yatırımcılar için yeni bir şans olarak 10. etap yayınlandı.

YATIRIM KONULARIYLA İLGİLİ BİLGİLER VERİLDİ

Konuyla ilgili Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü İsmail Taş, bir açıklama yaparak “Tebliğ kapsamında başvurular 29 Mayıs 2015 tarihine kadar elektronik ağ üzerinden yapılabilecektir. Yatırım konularını gerçekleştirmek üzere hazırlanacak proje başvuruları gerçek ve tüzel kişiler (kollektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar, tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ile bunların üst birlikleri) tarafından yapılabilecektir. Başvuru sahibinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan çiftçi kayıt sistemine veya diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olması ve tüzel kişiliklerin kuruluş tüzüklerinde veya ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet alanları ile ilgili yatırım konularına başvurmaları gerekmektedir. 

 Yatırım konuları ilimiz için; a)Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,b) Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda sadece ham derinin işlenmesi,c) Soğuk hava deposu,ç) Çelik silo,d) Hayvansal orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,e) Alternatif enerji kullanan yeni sera,f) Alternatif enerji üretim tesisleri konularında yapılacak yatırımlar şeklindedir.

HANGİ ALANDA NE KADAR DESTEK VERİLİYOR?

Tebliğ kapsamında uygun görülecek proje başvurularına hibeye esas proje tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecektir. Hibeye esas proje tutarı inşaat işleri alım giderleri ve makine, ekipman ve malzeme alım giderleri şeklinde olup konular itibariyle; Bitkisel ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlardan tohum işleme, paketleme ve depolama yatırımları için 3.000.000 Türk Lirası, bunun dışında kalan yatırımlar için 1.000.000 Türk Lirası, Hayvansal ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlara 3.000.000 Türk Lirası, Hayvansal orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlara 2.000.000 Türk Lirası, Alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımına yönelik yatırımlara 3.000.000 Türk Lirası,Soğuk hava deposu yapımına yönelik yeni yatırımlara 1.000.000 Türk Lirası, Çelik silo yapımına yönelik yeni yatırımlara 1.000.000 Türk Lirası, Tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış tesislerde kullanılmak üzere; alternatif enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı ve/veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımına yönelik yatırımlara 3.000.000 Türk Lirası. Tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlardan mantar yetiştiriciliği ve kültür balıkçılığına yönelik sabit yatırımlara 1.000.000 Türk Lirası, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlara 1.500.000 Türk Lirası, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlarda 1.000.000 Türk Lirasıdır” diye konuştu.

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.