20 Haziran 2019
  • Bolu17°C
  • İstanbul23°C
  • Ankara19°C

YANLIŞ ÇEK BOLU’YU YAKACAKTI

Bolu’nun birinci sırada yer aldığı karşılıksız çek listesine Ticaret ve Sanayi Odası’ndan itiraz geldi. Başkan Türker Ateş, Bolu’nun ekonomik imajını zedeleyen bu sıralamada olayın özünü anlatırken, TBB’nin de özür yazısı yazdığını kaydetti.

Yanlış çek Bolu’yu yakacaktı

08 Mayıs 2015 Cuma 12:53

Haber: Beyhan Bayrak

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre karşılıksız çek sıralamasında ilk sırada Bolu’nun geldiği açıklanmıştı. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası da böyle bir durumun mümkün olmadığını iddia ederek duruma el attı.  Bolu’daki bankalarla görüşüldüğünü kaydeden Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, “Gelen değerlerde de bu rakamın olmayacağı kanaatine varıldı. İş hacmine baktığımız zaman 91.457 bu rakam karşılıksız olan tutardır. Bu rakam Bolu iş hacminde büyük ölçekte bütün firmalarımızın bir ay içerisinde yakalaması mümkün olmayacak” dedi.

Daha sonra Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine müracaat ettiklerini kaydeden Ateş, “Baktığınız zaman söz konusu istatistiklerin ulusal ve yerel basın kuruluşları tarafından ilimizin rekabet şartları altında mücadele verip çalışmaya üretmeye devam eden sorumluluklarını her zaman yerine getirmeye gayret gösteren işletmelerimizin mali imajı ve itibarı son derece olumsuz bir şekilde yansıtmıştır” diye konuştu.

TBB ÖZÜR YAZISI YAYINLADI

Birlik’ten kendilerine ‘Bolu’da 215 tane çek karşılıksız çıkmış. 214’ünde böyle bir problem yok. Bir çek rakamı 89 bin civarında. Bu rakam çok büyük bir rakam. Bir çekten kaynaklanmış. İlk telaffuz buydu. Yanlış beyan olabilir’ yanıtı geldiğini söyleyen Ateş, olayın özünü şu ifadelerle anlattı; “Bankalara döndük. Bir bankamızın işlem hatasından dolayı bilgiler buradaki bankalardan genel merkeze, genel merkezden de birliğe gidiyor. Birlikten de alıyorlar. Bir yanlış işlem sonucunda çek numarası çekin miktar bölümüne girilmiş. Bir arkadaşın yanlış girmesinden dolayı bu değerler yansımış. Biz bunu ikaz ettik. Risk merkezinin bize yazdığı karşılıksız çek bilgileri karşılıksız çeklerin coğrafi bölgeler dağılımı istatistiğinde yer alan kamu duyurusunda buradaki problem maddi hata söz konusu ise düzeltilmesi ve hem odanızla hem kamuoyu ile paylaşmanız talep edilmektedir, diye bir yazı gönderdiler. Çekte bir hata olduğunu söylediler. Özür yazısı da yayınlanıyor ve düzeltiliyor. Bir hata yapılmış ve bu hatayı tespit ettik. Sizlerin sayesinde beraber çalışarak bu hatayı çözdük. Bankalarımız da sağ olsun bu konuda bize bilgi aktarımı sağladılar. Birlikten de bu konuda özür geldi. Bolu’da şu anda görüldüğü gibi Türkiye ortalamasının altında sayılır. Bolu’da böyle bir problem yoktur.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar