19 Eylül 2019
  • Bolu13°C
  • İstanbul21°C
  • Ankara11°C

‘OLAY SİYASİ OPERASYONA DÖNÜŞTÜ’

CHP Bolu Milletvekili Adayı Burak Cop, HDP’nin parti bayraklarını astığı sırada yaşanan tartışmada 2 kişinin bıçaklanarak yaralanması ve sonrasında yaşanan süreçle ilgili bir açıklama yaparak “Adli bir olay, siyasi bir operasyona dönüştü” diye konuştu.

‘Olay siyasi operasyona dönüştü’

11 Mayıs 2015 Pazartesi 14:56

Haber: Özge ELÇi

Bolu’nun birkaç gündür siyasal şiddet ve vandalizm ile buna bağlı olarak yükselen sosyal tansiyona dair haberlerle anıldığını ve bu durumun kendisini üzdüğünü söyleyen Burak Cop, “Seçime katılan partilerden biri olan HDP’nin üyelerinin şehrin farklı noktalarına astıkları bayrakların kimliği belirsiz kişilerce toplanıp yakılmasının ardından haftasonu yaşanan, iki yurttaşımızın hafif yaralandığı şiddet olayıyla gerilim tehlikeli bir noktaya taşınmıştır.

‘OBJEKTİF BİLGİLENDİRMEDEN KAÇINILABİLİR’

Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan geceyarısı şehrin merkezi bir bölgesinde partilerinin bayraklarını asan HDP’lilere müdahale ettiği anlaşılan iki kişi, çıkan kavgada bıçakla yaralandı. Medyanın bir kısmı bu tür olaylarda, siyasi eğilimlerinin ağır basması sonucu, olayın bütün boyutlarını ortaya koyan, objektif bir bilgilendirmeden kaçınabilmektedir. Bu yüzden, yaşanan bu adli olayın nasıl meydana geldiğiyle ve sorumlularının kim olduğuyla ilgili şu aşamada kesin bir yargıya varmak yanıltıcı olabilir.Ancak her halükarda yaralanan iki yurttaşın da en kısa sürede sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum” diye konuştu.

‘GÖZALTILARLA İŞİN RENGİ DEĞİŞTİ’

Olay sonrası yaşanan gözaltılarla işin renginin değiştiğine dikkat çeken Cop,

“Aralarında HDP İl Eşbaşkanı’nın da olduğu 12 kişi gözaltına alındı. Adli bir olay, böylece siyasi bir operasyona dönüştü. Belki de baştan beri bu niteliği haizdi. HDP’lilerin seçim çalışmaları esnasında bir gerginliğin yaşanmaması için gerekli önlemleri almayan Emniyet, yaralama olayında dahli olduğuna dair hiçbir veri bulunmayan HDP İl Eşbaşkanı’nı gözaltına aldı. Acaba AKP’lilerin karıştığı bir kavga yaşansaydı AKP İl Başkanı gözaltına alınacak mıydı?” sorusunu da yöneltti.

‘YAŞANANLAR ÜLKE ÇAPINDA BİR TERTİP ‘

Cop, İl Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya’nın Bolu’da huzuru korumak isteyen, iyi niyetli bir kolluk bürokratı olduğuna inandığını; fakat Türkiye çapında bir tertibin varlığına dikkat çekerek “Bolu’da bunlar yaşanırken aynı gün içinde Isparta ve İstanbul Kuzguncuk’ta da HDP’lilere saldırılar gerçekleşti. Aynen 2014 yerel seçimlerinden önce olduğu gibi, RTE/AKP rejimi milliyetçilerle HDP’lileri çatıştırma gayretindedir. Türkiye’nin farklı noktalarında bir süredir Bolu’dakine benzer olaylar meydana gelmektedir” şeklinde konuştu.  

Tüm siyasi partilerin bayrak asma hakkına sahip olduğuna vurgu yapan Cop, bunun engellenmesinin demokratik hürriyet ihlali olduğunu belirtti.

‘ŞİDDETİ DURDURMAK CHP’LİLERİN GÖREVİ’

CHP’nin toplumsal barıştan, demokratik özgürlüklerden ve hukuk devletinden yana bir parti olduğunu söyleyen Cop,  “Şiddet eylemlerini kınamak ve mümkünse durdurmak CHP’liler olarak bizlerin görevidir” derken daha önce siyasi tartışmalarda hayatını kaybeden gençleri de hatırlatarak “Seçim sürecinde, mecliste çoğunluğu kaybedeceğini anlayan iktidarın çeşitli provokasyonlarına karşı uyanık olmazsak yeni bir Kenan Mak’ı, yeni bir Şerzan Kurt’u, yeni bir Fırat Çakıroğlu’nu kurban vermemiz işten bile değildir. Bu bağlamda MHP ve HDP camialarını sağduyuya davet ediyorum” dedi.

‘YAŞANANLARDAN İKTİDAR SORUMLU’

Milletvekili adayı Cop, Bolu’da olanlardan iktidarın sorumlu olduğunu söyleyerek şunları ifade etti; “Benzer olaylar tekrarlanırsa, bunların sorumlusu da AKP iktidarı olacak. AKP’nin TBMM’de 276 sandalyenin altında kalmasına engel olmak için HDP’yi baraj altında bırakmak isteyenler, bunun için tertiplere başvuranlar CHP yüzde 30’un üzerinde oy alınca zaten çok büyük bir hayal kırıklığına uğrayacak. AKP’yi mecliste azınlığa biz düşüreceğiz. Yurttaşlarımıza çağrımız ise yaşanacak bir Türkiye’yi kurma yolunda bize omuz vermeleridir.”  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar