19 Şubat 2019
  • Bolu-1°C
  • İstanbul6°C
  • Ankara3°C

‘BÜROKRASİ AZALACAK, DOKUNULMAZLIK KALKACAK’

Liberal Demokrat Parti (LDP) Bolu Miletvekili adayı Ahmet Yılmaz, partisinin seçim beyannamesi ile bilgiler verdi. Yılmaz, LDP olarak bürokrasiyi azaltacaklarını ve dokunulmazlıkları kaldıracaklarını söyledi.

‘Bürokrasi azalacak, dokunulmazlık kalkacak’

13 Mayıs 2015 Çarşamba 21:38

 

Haber: Beyhan Bayrak

Yılmaz, ekonomiden sağlığa, işsizlikten vergilere birçok konuda mevcut durumu değerlendiren parti, çözüm önerilerini ve iktidar olmaları durumunda yapacaklarını sıraladı.

Beyannamede dikkat çeken başlıklar ise şu şekilde;

 “Haksız rekabeti önlemek için özel sektörün faaliyet gösterdiği alanlarda aynı hizmeti veren, TRT, THY başta olmak üzere tüm kamu iktisadi teşekkülleri ile bit denilen belediye iktisadi teşekkülleri kapatılacaktır. Devlet özel sektörle asla rekabete girmeyecektir.

SABİT VERGİYE GEÇİLECEK

Bürokrasi azaltılarak, verimlilik arttırılarak gereksiz bakanlık ve kurumlar kapatılarak sağlanacak tasarruf sayesinde %10 sabit vergiye geçilecek, KDV kaldırılacaktır. KDV yerine bölgesel tüketim vergisi konulacak, bu şekilde fakir kalmış bölgelerin zenginleşmesi sağlanacaktır.

İş güvenliği yasası işsizliğe neden olduğundan yürürlükten kaldırılacaktır. İstihdam üzerindeki vergiler kaldırılacak, rekabet içinde olan özel sigorta şirketlerinin poliçelerinin resmen kabul edilmesi/tanınması ve SGK’nın kapatılması ile sağlık ve kaza sigortası primleri olabildiğince azaltılacaktır. 

Devlet arazilerinin çok sayıda gerçek çiftçilerin ortak olarak kurduğu A.Ş.’lerce uzun vadeli kiralanacaktır.

CEZAEVLERİ ISLAH EDİLECEKTİR

Yönetimleri özel sektöre bırakılacaktır. Tüm hapishanelerde mahkûmları da korumak için koğuş yerine, ortak yaşam alanlı ancak tek kişilik oda sistemine geçilmelidir.

Bir ülke dev adliyeler yaparak hukuk devleti olamayacağı gibi adalet sisteminde saraylar olmaz. “adalet sarayı” adı altında yapılan adliyelerin isimleri  “adalet merkezleri” olarak değiştirilecektir.

Seçilmiş veya atanmış, hiçbir kamu görevlisinin dokunulmazlığı olmayacaktır. Düşünceyi ifade özgürlüğü gereği, ifade suç olmaktan tamamen çıkarılacağından milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığı da tartışma konusu olmayacaktır.

YÖK KALDIRILACAK

LDP kurulduğu yıl 1994’ten beri YÖK’ü kaldırmayı ve yükseköğrenim ile ilgili tüm konuları üniversite yönetimlerine devretmeyi vaat etmiş ve etmeyi de sürdürmektedir.Tüm öğrenci seçme sınavları kaldırılacak, öğrenci seçme kriterleri her üniversiteye bağımsız olarak devredilecektir.

 

Devlet, maddi imkânları yeterli olmayan vatandaşlarımıza nitelikli bir sağlık sigorta sistemi kurarak, prim desteği verecek, böylece her vatandaşımızın kaliteli sağlık hizmeti almasını sağlayacaktır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.