19 Ağustos 2019
  • Bolu13°C
  • İstanbul19°C
  • Ankara14°C

‘FİZİKSEL AKTİVİTE SAĞLIKTIR’

Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, fiziksel aktivitenin bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisi olduğunu vurguladı.

‘Fiziksel aktivite sağlıktır’

18 Mayıs 2015 Pazartesi 11:51

                

Haber Merkezi

Dr. Arık, fiziksel aktivitenin önemine değinerek şunları söyledi; “Dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer alan hareketsizliğin toplam ölümlerin yüzde 6’sının nedeni olduğu düşünülmektedir.Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftanın 5 günü 30 dakikalık orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir.5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir.

Orta şiddetli aktiviteler sırasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek vb. orta şiddetli aktivite örnekleridir. Yüksek şiddetli aktiviteler sırasında kişi, aktivite sırasında nefesi kesilmeden birkaç kelimeden fazlasını konuşamaz (tempolu koşu, basketbol, futbol, voleybol, step-aerobik derslerine katılmak, tempolu dans etmek vb.)

10 Mayıs Dünya Sağlık Örgütü tarafından birçok hastalığın önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak ve yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için ‘Sağlık için Hareket Et Günü’ olarak belirlenmiştir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.