23 Nisan 2019
  • Bolu10°C
  • İstanbul15°C
  • Ankara12°C

KADIN ÇİFTÇİLER SEKTÖRÜ ÖĞRENİYOR

Çanakkale EXPOTROİA 100. Yıl Gıda ve Tarım Fuarı’na Bolu’dan çoğunluğu kadın çiftçi olan 96 kişilik bir heyet katıldı. Çiftçiler, Çanakkale’de tarihi yerleri de gezme imkanı buldular.

Kadın çiftçiler sektörü öğreniyor

19 Mayıs 2015 Salı 11:46

 

Haber Merkezi

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, daha önce görevli personel ve yönetici nezdinde katılım sağladığı fuara bu yıl ilk defa üreticileri 2 gün 1 geceden oluşan organizasyonla götürdü. Talebin yoğun olduğu organizasyona sezon ve zaman bakımından konaklama imkanlarının kısıtlı olması dolayısıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Nuray Karatepe, görevli personel ve üreticilerden oluşan ve kadın çiftçilerin çoğunlukta olduğu 96 kişilik kafileyle katılım sağladı.

16 Mayıs 00:30’da il Müdürlüğü önünden başlayan gezinin ilk gününde fuar alanı gezilirken teknolojik yenilikleri yerinde görme fırsatı bulan üreticiler, özellikle uygulamalı tarım alanlarına yoğun ilgi gösterdi. Tarımın uç noktadaki teknolojik ekipmanları hayranlıkla gözlemlenirken kültür ırkı buzağılar kuzular sevgiyle karşılandı.

TARİHİ MEKANLARI GEZDİLER

Gezinin ikinci gününde şehitlik gezisiyle maneviyatı  yüksek anlar yaşandı. Kanla yazılan tarihin yaşandığı, binlerce şehitlerin verildiği, Çanakkale geçilmez dedirten tarihi ve duygu yüklü alanların yer aldığı gezide; Gelibolu Yarımadası, Tarihi Milli Parkı, Kilitbahir, Mecidiye Tabyaları, Seyit Onbaşı, Şahin Dere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Morto Koyu, Seddülbahir, Yahya Çavuş Şehitliği, Ertuğrul Koyu, Alçı Tepe Köyü ile Orijinal Türk ve Anzak siperleri, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı ve Atatürk’ün saatinden vurulduğu yerler gezildi. Mechul Asker anıtı da ziyaret edilerek, tüm şehitlere dualar okundu. Hatıra fotoğrafları çekilmesi sonrası dönüş yolculuğu başladı.

Çanakkale Fuar Gezisine yoğun programı dolayısıyla katılamayan İl Müdürü İsmail Taş, fuarın Bolulu ürticiler için oldukça verimli ve başarılı bulunduğunu söyledi.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.