20 Şubat 2019
  • Bolu4°C
  • İstanbul8°C
  • Ankara8°C

BAYRAM YAPMAK NE MÜMKÜN!

CHP Bolu Milletvekili Adayı Burak Cop, 19 Mayıs nedeniyle yaptığı açıklamada gençlerin yaşadığı yoksulluk, ölümler ve soruşturmaları hatırlatarak “Böyle bir ülkede gençlerin yılda 1 gün dahi olsa bayram yapması mümkün değildir” dedi.

Bayram yapmak ne mümkün!

19 Mayıs 2015 Salı 15:49

 

 

 

Haber: Beyhan Bayrak

96 yıl önce bugün Mustafa Kemal’in yaktığı bağımsızlık ateşinin 1923’te Cumhuriyet’le taçlandığını söyleyen Burak Cop, “19 Mayıs günleri ülkemizde resmen Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır. 19 Mayıslar gençlikle özdeşleşmiştir. 19 Mayıs her şeyden önce ve öncelikle gençlik bayramıdır” dedi.

MİLLİ GELİR EŞİTSİZLİĞİ

“Mustafa Kemal’in gençlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti gelinen noktada “kimsesizlerin kimsesi” olabildi mi?” diye soran Cop, açıklamalarına eleştirel bir şekilde devam etti. “Gençlerin yılda bir gün dahi olsa bayram edebileceği bir ülkede yaşıyor muyuz?” diyen Cop, şunları söyledi;

 “Bu son soruya, milli gelirin yarısından fazlasına sahip olan, nüfusun yüzde 1’lik dilimine mensup ailelerin gençleri için evet yanıtı verilebilir. Yalnızca onlar için evet denebilir. Peki ya diğerleri? Hatırlayalım.

 Muğla Fethiye’de öğrenim gördüğü dershaneye olan 5 bin TL'lik borcu nedeniyle annesinin cezaevine girmesi üzerine psikolojik bunalıma giren 18 yaşındaki gencin intihar etmesinin üzerinden 5 yıl geçti.

Şırnak Roboski’de kimi dershane parasını çıkarmak için, kimi de telefonuna kontör alabilmek için mazot kaçakçılığı yapmaya mahkum olan, çoğu 10’lu yaşlarında yahut 20’lerinin başında olan 35 yurttaşımızın savaş uçakları tarafından bombalanarak öldürülmesinin üzerinden 4 yıl geçti.

İstanbul Mecidiyeköy'de Ali Sami Yen Stadı yerine yapılan rezidans inşaatında meydana gelen iş kazasında (daha doğrusu iş cinayetinde), dershane parası biriktirmek için Van'dan gelen 19 yaşındaki gencin ölümünün üzerinden 1 yıl geçti.

‘49 BİN ÖĞRENCİYE SORUŞTURMA AÇILDI’

Devletin resmi rakamlarına göre 2000-2012 yıllarında 49 bin üniversite öğrencisine soruşturma açıldığının, bunların 35 binine çeşitli cezalar verildiğinin, 600’ü süresiz olmak üzere 13 bin öğrencinin okuldan uzaklaştırma cezası aldığının kamuoyuna açıklanmasının üzerinden 3 yıl geçti.

2014’ün yalnızca ilk dokuz ayında yurt genelinde 575 öğrenciye soruşturma açıldığı bilgisinin kamuoyu ile paylaşılmasının üzerinden 5 ay geçti.

Devletin resmi rakamlarına göre genç işsizliğinin yüzde 20’yi geçtiğinin açıklanmasının üzerinden 2 ay geçti. Böyle bir ülkede gençlerin yılda 1 gün dahi olsa bayram yapması mümkün değildir. Gençliğin sorunlarını dile getirmeden, bu sorunlara çözüm yolları önermeden 19 Mayıs’ı kutlamak ne yazık ki riyakârlıktan başka bir şey olmaz.”

Milletvekili Adayı Cop, Cumhuriyet Halk Partisi olarak gençlere yaşanacak bir Türkiye sözü verdiklerini söyleyerek “Eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kalan 2 milyondan fazla genç kızın, telafi eğitimi ve uzaktan eğitim programları ile eğitimlerini tamamlamalarını sağlayacağız. Aile Sigortası kapsamında verilen eğitim yardımlarını üniversiteyi kazanamayan18-20 yaş arası yoksul gençler için devam ettireceğiz, onlara aylık 240 TL’ye kadar üniversiteye hazırlık desteği vereceğiz.

CHP’NİN GENÇLERE VAATLERİ

Yurt sorununu, en fazla iki kişilik odalardan oluşan yurtlar inşa ederek çözeceğiz. “Genç İstihdamlı Büyüme Modelini” geliştirerek genç işsizliğini azaltacağız. 29 yaşın altındaki üniversite öğrencilerinin yarı-zamanlı çalışabilmesini kolaylaştırmak amacıyla, gelir vergisi ve sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.

 Askerlik süresini kısaltacağız. Öğrencilerin askerlik hizmetlerini yaz tatillerinde üçer aylık dönemler halinde tamamlayabilmesini sağlayacağız. Anayasa’nın 58. Maddesinde yer alan, gençleri “olağan şüpheliler” olarak algılayan anlayışı değiştireceğiz. Bunlar CHP’nin gençliğe yönelik taahhütlerinin yalnızca bir kısmıdır. Tüm gençleri ve ruhu genç olanları, 19 Mayısları ve yılın diğer günlerini gençlik için sözde değil özde bayram haline getirme mücadelemize katılmaya davet ediyor, Mustafa Kemal ve yol arkadaşlarını saygı ve sevgi ile anıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar