22 Eylül 2019
  • Bolu19°C
  • İstanbul20°C
  • Ankara20°C

KİTABINI ALAN MEYDANA GELSİN

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce başlatılan “Okuyorum” projesi kapsamında 500 lise öğrencisi, Kent Meydanı’nda toplanarak kitap okuyacaklar.

Kitabını alan meydana gelsin

19 Mayıs 2015 Salı 17:54

 

 

Haber Merkezi

2014-2015 Eğitim –Öğretim yılında Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Okuyorum” adlı projenin amacı, “Okumanın insana vereceği zevki herkesin tatmasını sağlamak, böylece Bolu’da fark edilir bir okur kitlesi oluşturabilmek” olduğu belirtildi.                

GÖNÜLLÜLÜK ESASI VAR

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada projeden ve bugün (20 Mayıs Çarşamba günü) yapılacak etkinlikten şu ifadelerle bahsedildi; “Okuyorum projesi gönüllülük esasına dayanan bir projedir. Gönüllü öğretmen ve öğrencilerin oluşturdukları okuma grupları, belirledikleri aynı kitabı iki hafta içinde okuyarak önceden belirlenen yer ve saatte kitap hakkında sohbet etmektedirler. Aynı kitabı okumak öğrenciler ve öğretmenler arasında etkileşimi arttırmakta ve zorunluluk olmaması kitaptan alınan her türlü değeri kıymetli kılmaktadır.

150 ÖĞRENCİYLE BAŞLADI 1500 ÖĞRENCİYLE DEVAM EDİYOR

Okuyorum projesi 6 okul ( Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Bolu Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Canip Baysal Lisesi, İzzet Baysal Anadolu Lisesi) ve 150 öğrenciyle başladı ve bugün 32 okul ve 1500’den fazla öğrenci yoluna devam etmektedir. Proje kapsamında öğrencilerimize ortalama 15 kitap okutulmuştur. Kaan Murat Yanık “Uçurtma Mevsimi”, Sinan Yağmur “Aşkın Gözyaşları”, Victor Hugo “Sefiller” (Ki aynı zamanda bu kitabın sinema gösterimi de yapılarak kitapla filmi karşılaştırma olanağı sunulmuştur.) Yavuz Bahadıroğlu “Buhara Yanıyor”, Güray Süngü “Hiçbir Şey Anlatmayan Hikâyelerin İkincisi”, Grigory Petrov “Beyaz Zambaklar Ülkesinde”, Sadık Yalsızuçanlar “Vefa Apartmanı”, Sevim Ak “Domates Saçlı Kız”, Mustafa Orakçı “Levent serisi”, Ali Erkan Kavaklı “Sınav Stresini Yenme”, Cengiz Aytmatov “Cemile”gibi kitapların bir kısmını okullar kendi imkanlarıyla temin ederken büyük bir kısmını Milli Eğitim Müdürlüğü okullara dağıtmıştır. Toplamda 5550 kitap elden ele gezerek genç zihinlerde yerlerini almıştır.

SOSYAL MEDYADA ÖZEL HESAP KURULDU

Projenin yazarları öğrencilerimizle buluşturma aşamasında ise, Sinan Yağmur, Kaan Murat Yanık,  Güray Süngü, Sadık Yalsızuçanlar, Yavuz Bahadıroğlu, Sevim Ak, Mustafa Orakçı, Ali Erkan Kavaklı, Sevda Türksev’in yazarlık deneyimlerini ve okuma serüvenlerini kendi ağızlarından dinleme fırsatını yakaladık. Facebook ve Twitter’da ‘Okuyorum14’ hesaplarını takip ederek paylaşımlarla kitaplara bakışımızı renklendiren binden fazla üyemiz, 32 okul, kırktan fazla öğretmen ve binlerce öğrencimizle biz kitap okumayı seviyoruz.

 

HAFTAYA SÖYLEŞİ YAPILACAK

20 Mayıs 2015 Çarşamba günü Anıtpark’ta yapılan etkinlikte ise Cengiz Aytmatov’un ‘Cemile’ adlı kitabını Bolu Valisi Sayın Aydın Baruş’un da aralarında bulunduğu bir okuma grubuyla okuduk. Kitap hakkında 27.5.2015 Çarşamba günü İl Kültür Merkezinde, katılımcı okulların öğretmen ve öğrencileriyle söyleşi gerçekleştirilecektir.Önümüzdeki yıl da genç dimağların okumayla zenginleşmesini dileyerek, yüreğimize değmeyen kitap kalmasın, diyoruz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.