22 Şubat 2019
  • Bolu3°C
  • İstanbul7°C
  • Ankara2°C

SÜTLERE TEKNOLOJİK AYAR

21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle bir açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş, Bolu’da hayata geçirilen önemli bir projeden bahsetti.

Sütlere teknolojik ayar

21 Mayıs 2015 Perşembe 13:03

 

Haber Merkezi

Sütün faydalarına değinen Taş, “Sağlığın yaşam boyu korunması için yeterli ve dengeli beslenmede süt ve süt ürünleri tüketimi büyük öneme sahiptir. Özellikle çocukluk, gebelik-emziklilik ve yaşlılık dönemlerinde kemik sağlığı açısından önemi bilinen süt; obezite, kanser, hipertansiyon gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu rol oynamaktadır. Özellikle yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının her gün süt tüketmesi gerekmektedir” diye konuştu.

OKUL SÜTÜ PROGRAMI

Taş, Bakanlıkça yapılan okul Sütü programına değinerek “Bu kapsamda okul çağı çocuklarına süt içme alışkanlığını kazandırmak, yeterli ve dengeli beslenmeye katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamak amacıyla Bakanlığımız; Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi ile işbirliği içinde Okul Sütü Programı yürütmektedir.

Kaliteli süt ve ürünleri ancak kaliteli bir çiğ sütten elde edilebilir.Bu nedenle süt üretiminde çiğ süt kalitesi önemlidir.Kaliteli süt sağlıklı hayvanlardan hijyenik koşullarda sağılmış,sağım sonrası süratle soğutularak, fabrikaya ulaşana kadar soğukta muhafazası sağlanmış,duyusal nitelikleri üstün,kimyasal bileşimi standartlara uygun,biyolojik niteliği değişmemiş,bakteri sayısı az, enzim aktivitesi düşük,içinden herhangi bir bileşeni alınmamış,hiçbir şekilde içine yabancı madde katılmamış süttür.

MATS SİSTEMİ

İşte tam da bu nedenlerle ilimizde kaliteli ve bakteri sayısı az olan süt toplanması ve süt hijyeninin korunması amacıyla, merkez ilçemizde faaliyet gösteren 37 süt toplama aracına Mobil Araç Takip Sistemi (MATS) takılmıştır. Bu sistem sayesinde süt toplama araçları Bolu İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü bünyesindeki ilgili birim tarafından 24 saat izlenip takip edilmek suretiyle süt toplama işine merkezi bir düzenleme getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

         

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.