22 Temmuz 2019
  • Bolu25°C
  • İstanbul29°C
  • Ankara26°C

ÖĞRETMEN ADAYLARINA TRAFİK SEMİNERİ

İl Emniyet Müdürlüğü TrafikTescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nde görev yapan Ekipler Amiri Serhat Atalay ve Gökhan Balcı, AİBÜ’de geleceğin öğretmenlerine trafik kazaları ve kuralları hakkında çarpıcı bilgiler verdiler.

Öğretmen adaylarına trafik semineri

21 Mayıs 2015 Perşembe 17:30

 

Haber: Adem Güler

Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünde görev yapan Ekipler Amiri Serhat Atalay ve Gökhan Balcı, yaklaşık bir saat boyunca trafik konusunda eğitici öğretici bilgileri üniversite öğrencilerine sundular. Sohbet şeklinde geçen eğitim sonrası AİBÜ Eğitim Görevlisi Mehmet Akçay ise trafik konusunda hazırladığı bilgileri şu şekilde sundu;

TÜRKİYE’DE TRAFİK KAZALARI

Ülke problemlerinin çözümü Atatürk’ün de belirttiği gibi ancak ve ancak öğretmenlerdir. Bir ülke problemi olan trafik kazalarının çözümüne ilişkin etkinlik düzenlediğiniz için sizlere teşekkür ederim.

Ülkemizin eğitimdeki sıralaması 65 ülke içinde 45. ; sağlıktan nüfusa oranla acil servislere başvurmada 1. Sıradadır. Demokrasi endeksinde 167 ülke içerisinde 88. Yolsuzlukta 175 ülke içerisinden 68. Güvenlikte 125 ülke içerisinden 79. Sırada ölümlü trafik kazalarında 1. İş kazalarında 1. Sıradadır. 1. Sırada olması gibi çok önemli problemleri vardır. Ancak bunları çözebilecek genç öğretmenler yetişmektedir. Atatürk ‘ün dediği gibi ülkeyi kalkındıracak yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Bu nedenle ülke problemlerin çözümü sizsiniz. 

TRAFİK EN ÖNCELİKLİ PROBLEM

Ülkemizde karayolu trafik kazaları ve bunların sebep olduğu maddi ve manevi yaraların gün geçtikçe attığı malumdur. Günümüzde trafik kazaları, savaşlar ve depremlerdeki kadar insan ölüm ve yaralanmasına neden olmakta, maddi zararlar da yıldan yıla artmaktadır. Gerçekten de uykusuz, yorgun ve alkollü araç kullanma gibi temel nedenlerle sadece 1999 yılında ülkemizde 438.338 karayolu trafik kazasında 4.596 kişi ölmüş; 109.899 kişi yaralanmış ve 262 milyon dolar maddi hasar meydana gelmiştir. 2014 yılında ise 1.199.010 trafik kazası meydana gelmiştir 3.524 kişi ölmüştür. Türkiye’nin en büyük ve en öncelikli problemidir. Bu tebliğde, karayollarında kazaların ve hasarların zaman serisi analizleri ile yıllık ortalama artış trendleri bulunmuş; ayrıca kaza sayıları ile yolcu ve taşıt sayıları arasında karayolları için regresyon analizleri yapılmıştır. Ülkemizle diğer Batı Ülkeleri arasında kazalar karşılaştırılmış; sonuçta ülkemizde trafik kazalarının artmasının temel nedeninin karayoluna ağırlık verilmesi, demiryollarının ihmal edilmesi olduğu görülmüştür. Halbuki karayolunun, demiryoluna göre 18 kat daha tehlikeli olduğu tespit edilmiş bulunmaktadır.

ÖLÜMCÜL TRAFİK KAZASINDA DÜNYADA BİRİNCİYİZ

30 yılda PKK terimi 40 bin kişiyi 50 yılda depremler 50 bin kişiyi trafik terörü

 Ülkemizde her gün yaklaşık 600 ve her saat 27 trafik kazası oluyor. Bu kazalarda günde 5-20 kişi ölüyor, 200 kadar kişi de yaralanıyor. Ortalama her yıl 5-6 bin kişi ölmekte ve 100-200 bin kişi de yaralanmaktadır. Günde ortalama 14 kişi ölmektedir ve her yıl 10 bin kişi ölmektedir. 100 binlerce kişi yaralanmaktadır.

YILDA 10 BİN KİŞİ KAZALARDA HAYATINI KAYBEDİYOR

Öyleyse bu insan nitelikleri trafikte de evlerde her türlü kaza sebebi olabilir. İnsan gittiği her yere kendi niteliklerini götürmektedir. Niteliksiz insan nereye giderse özellikleriyle gittiği için her yerde aynı sorunları ortaya çıkarabilmektedir. İnsan niteliklerinin eğitim yoluyla değiştirmek suretiyle ülke problemlerinin çözümü mümkün olacaktır. İnsan niteliklerimizi eğitim yoluyla değiştirmemiz yıllık ortalama 10000 kişinin ölümün önüne geçmek mümkün görülmemektedir. Bunun için özellikle ülke problemlerinin tamamının çözüm bilimsel eğitim ve öğretimle olacaktır. Öğretmenler yokluğunda cehaletinde 10 bin  kişinin ölümün önüne geçirilmesinde en önemli unsurdur.

Yıllık 10 bin kişinin ölümünün engellenmesi başta anaokulu ve sınıf öğretmenleri olmak üzere bütün eğitimcilerin ve ailelerin birlikte çalışmaları sonucunda önlenebilecektir. Duran araçlar kaza yapmamaktadır. Aklın ve bilimin kullanımı tek çözüm yolu olacaktır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.